Nagroda dla Krystyny Jandy na festiwalu filmowym Sundance

Na zakończonym 3 lutego 2019 r. festiwalu filmowym Sundance Krystyna Janda otrzymała nagrodę aktorską za rolę w filmie Jacka Borcucha pt. „Słodki koniec dnia”.

Plakat do filmu „Słodki koniec dnia” autorstwa Patryka Hardzieja (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Plakat do filmu „Słodki koniec dnia” autorstwa Patryka Hardzieja (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Główną nagrodę Jury (USA) zdobył film „Clemency” w reżyserii Chinonye Chukwu, natomiast główną nagrodą międzynarodową został uhonorowany „The Souvenir” (reż. Joanna Hogg).

Festiwal Sundance to największy i najgłośniejszy festiwal kina niezależnego w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Odbywa się corocznie w Park City w stanie Utah. Festiwal jest uznawany za kopalnię talentów i punkt wyjścia do sukcesu również w kinie mainstreamowym. Przewodniczącą tegorocznego jury była Jane Campion.

– Sundance to niezwykłe doświadczenie. To jeden z najważniejszych filmowych festiwali świata. Jego klimat jest nieporównywalny z niczym, co znam. Wracam tam, jak do rodziny za oceanem, z nadzieją na dobry czas i wielkie emocje. – mówił Jacek Borcuch, który już trzeci raz brał udział w słynnym festiwalu (wcześniej prezentował tam filmy „Wszystko, co kocham” i „Nieulotne”).

„Słodki koniec dnia” to historia o miłości, tęsknocie i utraconych nadziejach. O lęku przed nieznanym i pasji życia. Miejscem akcji filmu jest włoska prowincja, etruskie miasto Volterra. Tu od lat mieszka Maria – polska poetka, laureatka Nagrody Nobla, autorytet moralny. Świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, gdy otrzymują szokującą wiadomość o zamachu terrorystycznym w Rzymie. Bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii okazują się mieć dramatyczne konsekwencje.

W roli Marii wystąpiła Krystyna Janda. W roli córki partneruje jej Kasia Smutniak. W projekt zaangażowana jest międzynarodowa obsada, m.in. Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Vincent Riotta, Robin Renucci.

Autorami scenariusza są Jacek Borcuch i Szczepan Twardoch. Dla pierwszego z nich będzie to piąty tytuł na podstawie autorskiego scenariusza (po m.in. „Wszystko, co kocham” i „Nieulotnych”). Dla Szczepana Twardocha, autora takich książek jak „Morfina” czy „Król” i laureata Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Nike i Paszportu „Polityki”, to debiut w roli scenarzysty.  Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek („Najpiękniejsze fajerwerki ever”), a za scenografię Elwira Pluta („Atak Paniki”, „Body/ciało”).

_______________

Film „Słodki koniec dnia”

W rolach głównych: Krystyna Janda, Kasia Smutniak, Antonio Catania, Lorenzo de Moor, Vincent Riotta, Robin Renucci

Reżyseria: Jacek Borcuch
Zdjęcia: Michał Dymek
Scenariusz: Jacek Boruch, Szczepan Twardoch
Produkcja: No Sugar Films
Koprodukcja: TANK, Motion Group, Aeroplan Studios
Partnerzy: DI Factory

Dystrybucja: NEXT FILM
Film współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej

Źródło: materiały organizatorów 

Dodaj komentarz