• 2019-01-30

Premiera opery „Człowiek z Manufaktury”

2 lutego, na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi odbędzie się światowa prapremiera opery „Człowiek z Manufaktury”. To jedyna w swoim rodzaju współczesna opera opowiadająca historię miasta. Prace nad spektaklem trwały blisko trzy lata. Manufaktura jest partnerem tego historycznego wydarzenia. W maju, opera zostanie zaprezentowana na Rynku Włókniarek Łódzkich – centralnym placu Manufaktury.

(źródło: materiały prasowe organizatora)

źródło: materiały prasowe organizatora

Prace nad operą rozpoczęły się w 2016 roku. W międzynarodowym konkursie pod przewodnictwem Krzysztofa Pendereckiego, ogłoszony przez Teatr Wielki w Łodzi i Manufakturę, wyłoniono kompozytora, którym został Rafał Janiak. Autorką libretta jest znana dramatopisarka Małgorzata Sikorska-Miszczuk, która stworzyła między innymi libretto do opery „Czarodziejska góra” Pawła Mykietyna i scenariusz do eksperymentalnego filmu Borysa Lankosza „Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna”. Sztukę reżyseruje Waldemar Zawodziński, wystąpią między innymi: Wojciech Pszoniak, Małgorzata Walewska i Agnieszka Makówka.

Pomyślałem, że to Poznański powinien być bohaterem współczesnej opery, ponieważ był wizjonerem, stworzył potężną dzielnicę w łódzkiej metropolii, budował fabryki, famuły, kamienice, kościoły i pałace. – mówi Krzysztof Korwin-Piotrowski, pomysłodawca i koordynator projektu. – Poznański z pewnością w związku ze swoim pochodzeniem mógł być przez niektórych lekceważony, a jednak dzięki inteligencji, pracowitości, sprytowi i kreatywnym pomysłom zbudował jedno z największych bawełnianych imperiów w Europie.

źródło: materiały prasowe organizatora

źródło: materiały prasowe organizatora

„Człowiek z Manufaktury” to opowieść sięgająca do burzliwych wydarzeń w dziejach wielokulturowej łódzkiej metropolii. Pierwszy akt przedstawia epizody z życia dziewiętnastowiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego nazywanego królem bawełny oraz opowiada o ważnym wydarzeniu, jakim był strajk powszechny robotników przeciwko fabrykantom w 1892 roku (tzw. bunt łódzki). Akcja drugiego aktu toczy się około 100 lat później, na przełomie XX i XXI wieku. Przedstawia działania powojennego dyrektora Zakładów Przemysłu Bawełnianego “Poltex” po upadku PRL-u, proces związany z likwidacją fabryki i wizję przyszłości tego miejsca, znanego obecnie w Europie jako łódzka Manufaktura. Tło historyczno-polityczno-ekonomiczne jest jednak pretekstem do opowieści o losach mieszkańców Łodzi i metafizycznych doznaniach człowieka w obliczu śmierci, o ponadczasowej walce dobra ze złem.

W maju, opera zostanie zaprezentowana na rynku Manufaktury. – Kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o tym pomyśle, wydał się nam nieco szalony – mówi Monika Długosz-Łempicka, dyrektor marketingu Manufaktury. – Jednak od lat obserwujemy jak projekt się rozwija, a kolejne etapy prac udowadniają, że można stworzyć współczesną operę opowiadającą historię miasta. Jesteśmy przekonani, że takiego wydarzenia jeszcze w Polsce nie było. Po raz pierwszy opera zostanie wystawiona w tak niezwykłym miejscu jak Rynek Włókniarek Łódzkich.

______________________________________________

Rafał Janiak
Człowiek z Manufaktury

Teatr Wielki w Łodzi
Plac Dąbrowskiego
90-249 Łódź

Terminy najbliższych spektakli w Teatrze Wielkim to: 2, 4  i 5 lutego 2019 r.

Dodaj komentarz