• 2019-01-29

Owacje na stojąco dla Grzegorza Niemczuka w Gdańsku

Bisami i owacjami na stojąco zakończył się 25 stycznia koncert Grzegorza Niemczuka w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie było częścią finału 3. edycji Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki.

Grzegorz Niemczuk należy do najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych młodego pokolenia. Artysta zdecydowanie częściej koncertuje zagranicą niż w Polsce, dlatego była to wyjątkowa okazja, by na żywo przekonać się o jego talencie. W repertuarze gdańskiego recitalu znalazły się utwory Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Ignacego Paderewskiego oraz chińskiego kompozytora Wanga Jianzgonga.

Grzegorz Niemczuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Niemczuk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grzegorz Niemczuk wystąpił w Gdańsku w bardzo szczególnym i bolesnym dla tego miasta momencie, co bezpośrednio przełożyło się na program koncertu. Muzyk zdecydował się po raz pierwszy w karierze wykonać publicznie Sonatę b-moll (z Marszem Żałobnym) Fryderyka Chopina. Wcześniej zabrzmiała muzyka chińska – dwie przepiękne transkrypcje utworów ludowych autorstwa Wang Jianzhonga. Druga część koncertu miała bardziej patriotyczny charakter. Publiczność usłyszała m.in. mazurki oraz polonezy Chopina, Polonez z filmu „Pan Tadeusz” Wojciecha Kilara w transkrypcji Grzegorza Niemczuka na fortepian oraz Menuet G-dur Ignacego Jana Paderewskiego.

Oddzielną część wieczoru stanowił niezwykły występ gościa specjalnego – Anny Krysztofiak. Wokalistka i multiinstrumentalistka zaprezentowała licznie zgromadzonej widowni tradycyjną muzykę chińską.

Mecenas koncertu: Energa.

Organizatorem była Fundacja Kręgi Sztuki, a współorganizatorem Chińsko Polska Fundacja Komunikacji i Rozwoju – CPFCD.

Podczas 3. edycji Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach przez ponad dwa miesiące w największych chińskich miastach odbywały się projekcje polskich filmów, prezentacja branży gier wideo, wystawy, koncerty, wykłady i warsztaty.

Dodaj komentarz