Laureatki Nagród Project Room 2018

25 stycznia 2019 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski po raz drugi wręczono nagrody Project Room. Nagrodę Główną i 20 000 złotych otrzymała Karolina Babińska za wystawę Do It Yourself, Druga Nagroda – 10 000 złotych – trafiła do rąk Ani Nowak za wystawę i performans Czy można umrzeć na złamane serce?

Od lewej: Ania Nowak, laureatka Drugiej Nagrody i Karolina Babińska, laureatka Nagrody Głównej Project Room 2018, fot. Bartosz Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od lewej: Ania Nowak, laureatka Drugiej Nagrody i Karolina Babińska, laureatka Nagrody Głównej Project Room 2018, fot. Bartosz Górka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowe jury w składzie: Katarzyna Korczak (przewodnicząca, artystka kolektywu Slavs and Tatars), Pablo Larios („Frieze”), Jarosław Lubiak (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski), Karolina Ochab (Nowy Teatr) i Manuel Segade (Centro de Arte Dos de Mayo, Madryt) podjęło decyzję o przyznaniu Głównej Nagrody Karolinie Babińskiej za projekt Do It Yourself. W uzasadnieniu jury podkreśliło, że artystka, wykorzystując proste środki, stworzyła bardzo złożoną sytuację wokół Project Roomu w U–jazdowskim. Nie tylko odsłoniła, ale również przekształciła w elementy gry instytucjonalne sposoby organizowania, prezentowania i promowania tego przedsięwzięcia. W tę grę wciągnęła widzów, zastawiając na nich nieoczywiste pułapki na drodze prowadzącej od wejścia głównego do Zamku Ujazdowskiego do przestrzeni wystawowej Project Roomu. Babińska odświeżyła tradycję krytyki instytucjonalnej, rozładowując jej ciężar poczuciem humoru i przewrotnym użyciem „ubogiego” projektowania.

Drugą Nagrodą – 10 000 złotych – otrzymała Ania Nowak za projekt Czy można umrzeć na złamane serce? Jury doceniło artystkę za stworzenie eksperymentalnej przestrzeni dla performatywnej instalacji wideo. Podejmując temat cielesnego wymiaru cierpienia, przełożyła naukowy, medyczny dyskurs na poetycką, momentami dowcipną, wypowiedź. Jednocześnie umiejętnie przeniosła doświadczenia z pola choreografii i teatru w obszar sztuki współczesnej, minimalnymi środkami konstruując sytuację o bogatej dramaturgii.

_____________________________

Project Room 2018

Centrum Sztuki Współczesnej
Zamek Ujazdowski
Ujazdowski Castle
Centre for Contemporary Art
Jazdów 2, 00-467 Warszawa

Dodaj komentarz