• 2019-01-29

Hieronima Boscha Ogród rozkoszy ziemskich – wykład Łukasza Wudarskiego

Pierwsze w 2019 roku spotkanie w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu w ramach cieszącego się niesłabnącym zainteresowaniem cyklu Sztuka w Artusie, poświęcone będzie tylko jednemu obrazowi. Dziełu, które od wieków dzieli historyków sztuki próbujących znaleźć jasną i przekonywującą interpretację.

 

Ogród rozkoszy ziemskich Hieronima Boscha – fragment (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ogród rozkoszy ziemskich Hieronima Boscha – fragment (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ogród rozkoszy ziemskich pędzla Hieronima Boscha, znajdujący się w madryckim Prado, wciąż wymyka się analizom. Tak jakby artysta nie chciał by jego wizja została wytłumaczona i na wieki pozostała niewyjaśnioną tajemnicą. Wciąż zatem nie wiemy czy miał być to moralizatorski portret upadku rodzaju ludzkiego, astrologiczna przepowiednia, ołtarz w którym wyłożono tajemne treści sekty Adamitów, albo ezoteryczna ilustracja walki sił dobra z siłami ciemności? A może to tylko wizja szaleńca, który niekontrolowanie wyrzucał z siebie fantasmagoryczne marzenia? Co znaczą te wszystkie twory, hybrydy i przedziwne kreatury jakimi Hieronim Bosch wypełnił ten niezwykły obraz, którym zachwycać się można całe życie?

Wykład nie tylko pozwoli poznać najnowsze i najbardziej interesujące interpretacje. – mówi  Łukasz Wudarski dyrektor Dworu Artusa i autor wykładu – Będzie też można obejrzeć szereg zbliżeń i szczegółów obrazu, poznać ciekawostki z nim związane, a tym samym zbliżyć się do zrozumienia tego wybitnego dzieła Hieronima Boscha.

 

 ______________________________________________

Sztuka w Artusie
Hieronima Boscha Ogród rozkoszy ziemskich
Łukasz Wudarski – wykład

Centrum Kultury Dwór Artusa
Rynek Staromiejski 6, 87-100 Toruń

30 stycznia 2019 r. (środa), godz. 18:30
Wstęp wolny

Dodaj komentarz