• 2019-01-28

Kolekcjonerzy i kolekcje ceramiki w Polsce dawniej i dziś

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na spotkanie i panel dyskusyjny związane z eksponowaną obecnie wystawą w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą zatytułowaną: Majolika niderlandzka i fajans z Delft.  Kolekcja prof. Wojciecha Kowalskiego.

„Majolika niderlandzka i fajans z Delft. Kolekcja profesora Wojciecha Kowalskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Majolika niderlandzka i fajans z Delft. Kolekcja profesora Wojciecha Kowalskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program wydarzenia:

  • 17:00 – „ Moja droga do kolekcjonerstwa…”  prof. Wojciech Kowalski
  • 17:30 – „Tadeusz Wierzejski i jego kolekcja ceramiki” Paweł Czopiński (Muzeum Okręgowe w Toruniu)
  • 18:00 – „Muzealne kolekcje ceramiki” Wanda Załęcka i Katarzyna Świetlicka (Muzeum Narodowe w Warszawie)

Spotkanie i panel dyskusyjny  odbędą się 30 stycznia o godzinie 17:00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

Wystawa Majolika niderlandzka i fajans z Delft.  Kolekcja prof. Wojciecha Kowalskiego poświęcona jest prezentacji ceramiki niderlandzkiej z XVII i XVIII wieku, stanowiącej część kolekcji prywatnej zebranej w ciągu ostatnich kilku lat. Na początku pokazane będą sięgające jeszcze końca XVI wieku okazy majoliki, która produkowana była pod wpływem włoskim, dzięki aktywności majolikarzy przybyłych z Italii i osiadłych w Antwerpii. Z czasem zaczęła ona ulegać powolnemu przeobrażeniu dzięki nowościom technologicznym, a także wpływowi zdobnictwa importowanej porcelany chińskiej i swojskich motywów lokalnych. Proces ten będzie można prześledzić na kilku ilustrujących go przykładach, tak zwanego, „protofajanu”. Zakończył się on około połowy XVII wieku i od tego momentu rozpoczęła się europejska kariera fajansu produkowanego w Delft. Na wystawie zobaczyć będzie można bogactwo dekoracji i różne rodzaje ówczesnych wyrobów, w tym talerze i wazony w, tak zwanej, palecie kaszmirowej, naczynia z dekoracją Delft d’oré, puszkę na herbatę, czajnik, maselniczki, solniczkę, parę trzewików, figury koni i papug, uchwyt do szczotki, czy jedno i wielobarwne plakiety, a nadto naczynia o tajemniczych nazwach „klapmuts” i „kendi”. Prezentowane zbiór uzupełnia zespół ponad dwudziestu wczesnych flizów, które produkowane były wprawdzie w różnych ośrodkach ceramicznych, ale trudno sobie wyobrazić prezentację fajansu z Niderlandów bez tak typowych dla tego kraju wyrobów. Wystawie towarzyszyć będzie katalog.

______________________________

Muzeum Okręgowe w Toruniu
Rynek Staromiejski 1, 87-100 Toruń

30 stycznia 2019 r. o godz. 17:00
Sala Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu

Wstęp wolny

Dodaj komentarz