• 2019-01-22

Nowe nabytki Zbiorów Specjalnych

Pergaminowy dokument wystawiony w imieniu gdańskiego burmistrza Eduarda Friedricha von Conradi z 1781 roku, plan schronu przeciwlotniczego pod Placem Dominikańskim z 1941 r. czy pozłacany medal upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości. To zaledwie przedsmak tego, co będzie można oglądać i podziwiać już wkrótce. PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na nową odsłonę cyklicznej wystawy najcenniejszych i najciekawszych nabytków, które trafiły w minionym roku do zbiorów specjalnych. Otwarcie wystawy już w poniedziałek, 28 stycznia 2019 r.

Fotografia dworca w Redzie, ok. 1905 r. (Źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia dworca w Redzie, ok. 1905 r. (Źródło: materiały prasowe organizatora)

Wśród eksponatów tradycyjnie są: rękopisy, stare druki, mapy, grafiki, ekslibrisy i numizmaty, dokumenty życia społecznego, pocztówki i fotografie związane z Gdańskiem i Pomorzem. Zwiedzający zobaczą kilkanaście obiektów dotyczących życia codziennego od XIX wieku do lat osiemdziesiątych, w tym przedwojenne karty z gry towarzyskiej, świadectwa budowy Gdyni, opakowania na słodycze firmy Bałtyk, propagandowe etykiety zapałczane z lat 60-tych. Z pewnością uśmiech na twarzy wywoła list zakochanego Koli do zadłużonej Steluszki napisany na papierze firmowym gdańskiego hotelu Reichshof w październiku 1925 r.

Prawdziwym rarytasem jest list króla Stanisława Leszczyńskiego do Jerzego Marcina Ożarowskiego, oboźnego wielkiego koronnego z Królewca z 1735 r. List jest częścią zbioru dokumentów, których właścicielem był Jan Ursyn Niemcewicz. Uwagę zwraca także autograf wczesnych wierszy poety i krytyka literackiego Andrzeja Krzysztofa Waśkiewicza. Ciekawe i cenne są ekslibrisy wykonane przez wybitnych polskich grafików, w większości przed 1945 r. Pokazane zostaną tu prace m.in. Konstantego Brandela, Bogusława Brandta i Tadeusza Gronowskiego.

Na wystawie zobaczymy monetę srebrną 10 zł wybitą z okazji 200-lecia istnienia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i liczne medale, np. medal z 1912 r. z podobizną rektora Szkoły Głównej Warszawskiej Józefa Mianowskiego. Wśród ciekawych nabytków jest również miedzioryt wybitnego artysty Jeremiasa Falcka Kazanie św. Jana Chrzciciela z 1661 r. oraz litografię kolorowaną Ludwiga Eduarda Lütke Widok na Kolbudy Górne i okolice z r. 1826. Kompozycja ta wchodzi w skład albumu Gdańsk i okolice. Pokazywane na wystawie przedmioty pochodzą z darów lub z zakupów na aukcjach, w antykwariatach i od osób prywatnych. Część z nich stanowią „perełki” wyszukane na Jarmarku Dominikańskim.

_________________________________________

Wystawa „Nowe nabytki Zbiorów Specjalnych”
Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska
Budynek historyczny Biblioteki
ul. Wałowa 15, Gdańsk

Otwarcie wystawy: 28 stycznia (poniedziałek) o godz. 13.00.
Ekspozycja będzie czynna do 15 marca 2019 roku

Kurator wystawy: Stefania Sychta

Dodaj komentarz