• 2019-01-22

Czy w Lublinie pisze się dużo science fiction? Spotkanie z Jakubem Nowakiem w Domu Słów

Gdy myślimy o lubelskiej literaturze najpierw przychodzą nam zapewne do głowy wiersze Julii Hartwig i Czechowicza albo kryminały Wrońskiego. Później reportaże i bajki. Czy jednak są w Lublinie pisarze science fiction? W Domu Słów, w ramach cyklu „W stronę”,  odbędzie się spotkanie z lubelskim pisarzem sci-fi – Jakubem Nowakiem.

Fot. Robert Sawa (Źródło: Materiały prasowe organizatora)

Fot. Robert Sawa (Źródło: Materiały prasowe organizatora)

“Kto w Polsce pisze jeszcze oryginalną science fiction? Jakub Nowak. I nie jest to SF inżynierów i gadżeciarzy, lecz pełne spektrum literatury  szukającej nowatorstwa tak w treści, jak i w formie opowieści”  tak o Jakubie Nowaku pisze jeden z polskich mistrzów gatunku – Jacek Dukaj.

Ten cytat z okładki Amnezjaka, zbioru opowiadań Jakuba Nowaka, najlepiej określa jego twórczość. Książka powstawała na przestrzeni 7 lat i jest literaturą naukowo-fantastyczną, której nie spotyka się na co dzień. To ambitna i wymagająca proza traktująca zarówno o teraźniejszości, jak i historii alternatywnej.

Podczas spotkania prowadzący będą rozmawiać z autorem o mrocznym karnawale, założonym w Gdańsku zespole The Doors, Slawatarach, Lemie, Lublinie przyszłości, fantastyce i nowych projektach autora.

Jakub Nowak, Karnawał:

“Karnawał wyruszył z Wenecji pierwszego marca 1875 roku, w dniu rozpoczęcia nalotów na Warszawę. Kiedy wraz ze wschodem słońca hałaśliwy i pijany korowód opuszczał świetliste miasto, w stolicę nieistniejącego państwa uderzyły pierwsze bomby”.

Jakub Nowak (Źródło: Materiały prasowe organizatora)

Jakub Nowak  Pisarz i medioznawca. Autor zbioru opowiadań Amnezjak (Powergraph, 2017). Publikował też w „Nowej Fantastyce”, „Czasie Fantastyki” oraz antologiach, m.in. Głosie Lema (Powergraph, 2011) i Science Fiction (Powergraph, 2011).

Nominowany do nagrody im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie Karnawał. Zwyciężył w literackim konkursie „Nowej Fantastyki” i British Council (2004, pierwsza nagroda za opowiadanie Struktura dysonansu. Legenda).

Gdy nie pisze i nie poświęca czasu na fanowskie popkulturowe przyjemności, pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie zajmuje się teoriami mediów, kulturą popularną i aktywnością obywatelską online.

„W stronę” to cykl spotkań literackich w Domu Słów promujących najnowszą literaturę. Najważniejszym kryterium wyboru autorów i książek jest w nim czysta czytelnicza satysfakcja.

_______________________________________________

W stronę fantastyki: Spotkanie z Jakubem Nowakiem
Termin: 24 stycznia 2019 r, godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17/Żmigród 1
Spotkania poprowadzą: Krzysztof Pyter, Maciej Tuora

Dodaj komentarz