• 2019-01-21

Dwa polskie filmy krótkometrażowe na festiwalu Sundance

„Harda” Marcina Polara oraz „Acid Rain” Tomasza Popakula będą miały światową premierę na jednym z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń filmowych – założonym przez Roberta Redforda – Sundance Film Festival. Widzowie Krakowskiego Festiwalu Filmowego zobaczą je już w maju.

Festiwal Filmowy Sundance jest największym corocznym festiwalem filmów niezależnych w USA i jednym z najważniejszych na świecie. Najbliższa edycja odbędzie się w dniach od 24 stycznia do 3 lutego 2019 roku, a w sekcji filmów krótkometrażowych znalazły się dwie polskie produkcje.

“Znaleźć się w prestiżowej selekcji festiwalu Sundance to zawsze wielki sukces twórców. Tym bardziej cieszy nas fakt, że polskie filmy trafiają tam stosunkowo często” – podkreśla Katarzyna Wilk, szefowa agencji KFF Sales & Promotion, odpowiedzialnej za  międzynarodową promocję i dystrybucję festiwalową obu filmów. – “W konkursie krótkometrażowym festiwalu Sundance pokazanych będzie tylko kilkadziesiąt tytułów z prawie dziesięciu tysięcy zgłoszeń z całego świata”.

„Harda” Marcina Polara (Źródło: materiały prasowe)

„Harda” Marcina Polara (Źródło: materiały prasowe)

Pierwszym polskim filmem jest animacja „Acid Rain” Tomasza Popakula, której bohaterka, Młoda, ucieka z domu, jak najdalej od szarej miejscowości położonej gdzieś w Europie Wschodniej. Tak poznaje Chudego – trochę niezrównoważonego dziwaka, który mieszka w kamperze i całymi dniami załatwia swoje niekoniecznie legalne sprawunki. Ich wspólna droga prowadzi w coraz dziwniejsze rejony. Warto dodać, że to już druga animacja Tomasza Popakula, która została zaproszona na Sundance. W ubiegłym roku widzowie mogli zobaczyć tam film „Black”. Producentem filmu jest Animoon i Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

„Acid Rain” Tomasza Popakula (Źródło: materiały prasowe)

„Acid Rain” Tomasza Popakula (Źródło: materiały prasowe)

Drugą polską produkcją, która zaprezentowana zostanie w sekcji krótkometrażowej będzie dokument „Harda” Marcina Polara. Tytułowa „Harda” niesie za sobą wiele znaczeń: niepokorna, złośliwa, odporna, nieugięta, mocna, wytrzymała, chłodna, twarda. Nie bez powodu bohater filmu nazwał tak swoje odkrycie – miejsce, któremu stawia czoła i którego wszystkie te cechy może odczuć namacalnie i dosłownie na własnej skórze. Pobudza ono jego wyobraźnię i popycha go naprzód w nieokrzesany i obsesyjny sposób. Kamera wraz z nim, krok po kroku, uczestniczy w eksploracji nieznanych dotąd człowiekowi przestrzeni, które coraz bardziej stawiają opór delikatnej ludzkiej materii. Producentem filmu jest Studio Munka, a koproducentem LeLe Crossmedia Production.

W ubiegłych latach na festiwalu Sundance polskie filmy krótkometrażowe gościły już wiele razy. Bywały też doceniane. W 2015 roku „Obiekt” Pauliny Skibińskiej otrzymał specjalną nagrodę jury dla filmu krótkometrażowego za visual poetry, w 2013 roku „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego zdobył Grand Jury Prize, a w 2011 „Poza zasięgiem” Jakuba Stożka Wyróżnienie Honorowe.

59. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 26 maja do 2 czerwca 2019 roku.

Dodaj komentarz