• 2019-01-15

Wieczorne rozmowy o sztuce

Jeden z najsławniejszych produktów Bauhausu – krzesło Vassily – zostało nazwane na cześć Kandinskiego, profesora tej szkoły a także jej współteoretyka. Projekt Bauhaus to z jednej strony wdrażanie ideałów Waltera Gropiusa – równość sztuk pięknych i stosowanych oraz rzemiosł i produkcji fabrycznej; równość twórcy, rzemieślnika i fabrykanta – z drugiej zaś ucieranie się indywidualności wielkich artystów – mistrzów tam pracujących.

Grażyna Niezgoda: BAUHAUS praktyka utopii

Grażyna Niezgoda: BAUHAUS praktyka utopii, Źródło: materiały prasowe organizatora

Surowa estetyka modernizmu, bogaty program nauczania zderzały się z naiwną wiarą w równouprawnienie w sztuce a wszystko to działo się w otoczeniu wzbierającego nazizmu. Oczywiście równość była pomyślana na miarę tamtych czasów. Gropius zapraszał do studiowania wszystkich, bez względu na wiek i płeć (prawo Weimaru dopuszczało już kobiety do studiowania) ale dla pań raczej przewidywano tkactwo i projektowanie tkanin niż architekturę czy malarstwo, od których delikatnie je odwodzono. Jak delikatnie? Oskar Schlammer, mistrz Bauhausu w dziedzinie malarstwa ściennego, autor przedstawień i projektów kostiumów, kpił: Tam, gdzie jest wełna, jest i kobieta która przędzie, niechby choć dla zabicia czasu, zaś Gropius był przekonany, że damskie mózgi nie mają zdolności do myślenia w trzech wymiarach.

Przez czternaście lat swego istnienia szkoła zwana Bauhaus, akademia sztuk pięknych, rzemiosł i architektury, wychowała ok. 500 absolwentów. Uczyli tam poza Walerem Gropiusem i Vassily’m Kandinsky’m – Mies van der Rohe, Paul Klee, Laszlo Moholy-Nagy i inni.
O designie, o hitach Bauhausu, o fotografii, o balach, o mistrzach i czeladnikach – opowie Grażyna Niezgoda podczas wykładu multimedialnego: BAUHAUS praktyka utopii, który odbędzie się 22 stycznia w Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu.

_________________________________________

Grażyna Niezgoda: BAUHAUS praktyka utopii
Wykład multimedialny

Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu
Instytucja Kultury Województwa Podkarpackiego
ul. T. Kościuszki 3, 37-700 Przemyśl

22 stycznia (wtorek) 2019 r.
godz. 17:00

 

Dodaj komentarz