Lubisz śpiewać? Dowiedz się, co robić, aby zostać dobrym wokalistą

Żeby jednak wyszło jak najlepiej (w miarę możliwości), warto pamiętać o kilku kwestiach. W poniższym artykule doradzamy, na co powinni zwrócić uwagę początkujący wokaliści.

  1. Poruszająca interpretacja tekstu to podstawa
  2. Ćwicz do oporu
  3. Bądź kreatywny
Lubisz śpiewać?

źródło: materiały reklamodawcy

 Poruszająca interpretacja tekstu to podstawa

Jednym z głównych, a przez to i najważniejszych elementów piosenki jest jej tekst. Jest istotna różnica między śpiewaniem a odśpiewaniem tekstu. Poruszająca interpretacja i odpowiednio przekazane emocje pozwalają przyciągnąć uwagę czy wręcz zahipnotyzować słuchacza. Podstawą jest więc zrozumienie treści utworu. Wydaje się to rzeczą oczywistą, jednakże rzeczywistość pokazuje, że wciąż wielu wokalistów nie wie, o czym dokładnie śpiewa. Jeśli masz trudności z prawidłową analizą tekstu, możesz poszukać interpretacji w internecie na specjalnych stronach, np. na Groove.pl. Pamiętaj, że muzyka – to nie ulega wątpliwości – jest bardzo ważna, ale bez interesującej, poruszającej interpretacji tekstowej nie wywrze na słuchaczu dostatecznie dużego wrażenia.

Ćwicz do oporu

W pracy muzyka i wokalisty najważniejsze są ćwiczenia. Codzienne śpiewanie, ćwiczenia emisji i intonacji głosu pozwalają na rozwój warsztatu wokalnego i możliwości głosowych. Jeśli śpiewasz w zespole lub w chórze, częste próby i koncerty pomogą także w oswajaniu się ze sceną i tremą związaną z publicznymi występami. Doświadczenie wielu osób pokazuje, że nawet wokaliści, którzy nie posiadają świetnych warunków wokalnych, dzięki regularnym ćwiczeniom stają się o wiele lepszymi piosenkarzami.

Bądź kreatywny

Pamiętaj, że bycie dobrym wokalistą to nie to samo, co bycie artystą. Jeśli pretendujesz do tego drugiego miana, musisz dać z siebie więcej, niż tylko „ładny głos”. Spróbuj napisać tekst utworu lub skomponuj muzykę, zapisz się na naukę gry na instrumencie. Bądź kreatywny. Nawet jeśli nie zostaniesz kompozytorem czy autorem piosenek, takie próby z pewnością zaowocują większą pewnością siebie, lepszą znajomością muzycznego świata również od tej „drugiej strony” (czyli z perspektywy twórcy tekstu czy muzyki), a także ogólną większą świadomością sztuki.

Mamy nadzieję, że przedstawione wyżej porady pomogą Ci w rozwoju jako wokalista i muzyk.

Tags

Dodaj komentarz