Wystawa Stokłosy w Łodzi

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na otwarcie wystawy Łukasza Stokłosy Zdążyć przed nocą… 

Łukasz Stokłosa, „Zdążyć przed nocą...” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Stokłosa, „Zdążyć przed nocą...” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Stokłosa urodził się w 1986 roku, pochodzi z Kalwarii Zebrzydowskiej. W 2010 roku ukończył studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Jacka Waltosia. Swój dyplom, pt. Śmierć i pożądanie poświęcił motywowi św. Sebastiana w kulturze. Jego pierwszą indywidualną wystawą była Zimowa opowieść (2011) w galerii Zderzak w Krakowie, na prezentowanych obrazach można było zobaczyć pałacowe wnętrza, zimowe pejzaże i portrety gwiazd filmowych utrzymane w ulubionym przez artystę klimacie romantyzmu i dekadencji. W podobnym tonie utrzymana była również jego druga indywidualna wystawa Skład obrazów (2013, Galeria Zderzak). Wystawie towarzyszył katalog wydany przez Galerię Zderzak.

W 2013 roku Stokłosa otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego przyznawaną w Konkursie Gepperta. W 2014 roku obrazy Stokłosy znalazły się w wydanym nakładem wydawnictwa Thames&Hudson, London-New York albumie autorstwa Kurta Beersa 100 Painters of Tomorrow, prezentującym wybór najbardziej obiecujących współczesnych malarzy i malarek. W 2015 roku prace Łukasz Stokłosy były prezentowane na wystawie Artyści z Krakowa, generacja 80-90 w muzeum sztuki współczesnej w Krakowie – MOCAK.

Uprawia malarstwo przedstawiające, figuratywne. Inspiracje najczęściej czerpie z kultury masowej, filmów i seriali. Dobrze czuje się w estetyce kiczu. Obrazy Stokłosy są zmysłowe i inteligentne, pociągają i odpychają, miewają swoje drugie i trzecie dna, podobnie jak filmy noir.

Łukasz Stokłosa. Zdążyć przed nocą…
kuratorka: Adriana Michalska
Wernisaż: 11 stycznia 2019 roku, godz. 17.00
Wystawa czynna do 17 lutego 2019 roku
Galeria Bałucka w Łodzi

Dodaj komentarz