• 2018-12-27

Bownik – Rewers

Bownik od dwóch lat dokumentuje ubrania znajdujące się w muzeach. Korzystając z konwencji fotografii muzealnej – szare tło, neutralne światło – włącza swoje obrazy w obiektywny zapis.

Bownik „Rewers” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bownik „Rewers” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdjęcia jednak nie wpisują się w znane historyczne narracje. Przedstawiają gest odwrócenia ubrań na lewą stronę, symbolicznie przywołując możliwość innego odczytania. Stroje historyczne gromadzone w muzeach często stają się oprawą utrwalającą uproszczony obraz lub obraz koncentrujący się tylko na estetyce. Ale jest też druga strona, często pomijana i nieobecna. Prawa buduje, utrwala znaczenia historyczne, natomiast lewa uwalnia głos, tego co nie miało być reprezentowane. Istotny staje się aspekt przywołania demokracji rejestrów i odwołanie do historycznego ciężaru ubioru. Rewers przeciwstawia się także uproszczonemu odczytowi fotografii, opartemu na gotowych automatycznych odpowiedziach. Pewności, która pojawia się w chwili uznania przedstawienia za przyporządkowane do znanego muzealnego schematu. Fotografie zostały zrobione dotychczas w Polsce, na Białorusi i w Rosji.

Paweł Bownik – studiował filozofię na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie oraz fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom magisterski z fotografii uzyskany w 2005 roku w pracowni dr hab. Krzysztofa J. Baranowskiego. Do najbardziej znanych prac artysty należą fotograficzne cykle: Gamers, E-Słodowy, Koleżanki i koledzy, Rewers. Jego książka Disassembly, wydana przez wydawnictwo Mundin, otrzymała główną nagrodę w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2014. Ta sama książka została nominowana do Kassel Photobook Award 2014. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach Museum In Huis Marseille w Amsterdamie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Bibliotece Narodowej, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta i w zbiorach prywatnych. W 2014 był nominowany do Paszportów Polityki. Jego prace reprezentuje The Ravestijn Gallery.

Bownik – Rewers
Otwarcie: 25 stycznia 2019 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 3 marca 2019 roku
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim

Dodaj komentarz