Święto Rynku Podziemnego

Cykl Drążenie miasta, będący świętem podziemnego muzeum na Rynku Głównym, w swojej kilkuletniej historii zdążył już zyskać szerokie grono wielbicieli. Dotychczas rozpracowywaliśmy dzieje krakowskiego rynku pod kątem takich zagadnień jak architektura, dźwięk, ruch i symbol.

„Drążenie miasta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Drążenie miasta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program cyklu w kolejnych latach będzie się skupiać wokół żywiołów obecnych w średniowieczu na Rynku i w całym Krakowie. Koncepcja świata jako zbioru żywiołów znana była już pierwszym filozofom antycznej Grecji i została przejęta przez świat średniowieczny. Pierwszą prezentowaną siłą przyrody będzie woda i jej rola w wiekach średnich – ta życiodajna, ożywcza, oczyszczająca, okiełznana, ale także ta groźna, niszczycielska, mityczna.

W programie trwającego niemal przez cały styczeń święta Rynku Podziemnego znalazły się wiec wykłady naukowe (wtorki o godz. 17.30), spotkanie i warsztaty dla rodzin oraz spacer miejski. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Szczegółowy program poniżej i na stronie muzeum.

WYKŁADY WTORKOWE

Wykłady odbywają się w Rynku Podziemnym o godz. 17.30

8 stycznia; WODOCIĄG. Woda w mieście, dr Robert Wierzbicki

15 stycznia; RZEMIOSŁO/TRANSPORT. Browarnictwo w średniowiecznym Krakowie, dr Sławomir Dryja

22 stycznia; KLĘSKI ŻYWIOŁOWE. Kraków – miasto założone w wodzie, Joanna Chrostek

29 stycznia; HIGIENA. Czystość i brud w średniowieczu, dr Magdalena Łanuszka

SPOTKANIA SOBOTNIE

12 stycznia, godz. 11.00 MOSTY KRAKOWA NA WIŚLE, spacer prowadzi Dominik Lulewicz. Miejsce zbiórki: przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod Wawelem, Bulwar Czerwieński.

19 stycznia, godz. 19.00 LEGENDY KRAKOWSKIE o WODNEJ TEMATYCE, czyta Zbigniew Kozłowski, spotkanie dla dzieci i dorosłych. Rynek Podziemny. Obowiązują zapisy

WARSZTATY DLA RODZIN

27 stycznia, godz. 11.00 WODA w LEGENDACH KRAKOWSKICH. WOKÓŁ WISŁY – warsztaty dla dzieci i rodziców. Oddział Rynek Podziemny. Obowiązują zapisy

Drążenie miasta. Woda
Święto Rynku Podziemnego
Od 8 do 29 stycznia 2019 roku
Rynek Główny w Krakowie

Dodaj komentarz