Karolina Bielawska – „Szpik”

Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim zaprasza 18 stycznia na wernisaż nowej wystawy – Szpik, której autorką jest Karolina Bielawska. Punktem odniesienia projektu Szpik jest specyfika Gorzowa jako miasta, pogrążonego w śnie o nowoczesności i sentymencie o dawnej świetności. Artystka obserwuje je z perspektywy współczesnego powszechnego poczucia nieprzewidywalności i globalnego zdezorganizowania.

Karolina Bielawska „Szpik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Bielawska „Szpik” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kultura odkleiła się od terytorium a zbiorowa przeszłość stałą się synchroniczną przechowalnią scenariuszy kulturowych, rodzajem tymczasowego centralnego castingu, po zasoby którego sięga się w zależności od tego, jaki film jest do zrobienia. Nie ma już wydarzeń, są za to kaskady, czyli sekwencje działań różnych podmiotów, które nabierają rozmachu, grzęzną, zawracają bieg i są wznawiane, podczas gdy ich reperkusje mają wpływ na całe systemy i podsystemy (…) Rekonfiguracja współczesnego świata wcale nie sprawia, że stał się on bardziej przypadkowy, zdezorganizowany czy nieprzewidywalny – ani że kiedyś był uporządkowany i przewidywalny. (Kacper Pobłocki, Kapitalizm. Historia krótkiego trwania, 2017)

Karolina Bielawska – zajmuje się malarstwem, które łączy z obiektami i instalacjami. Często odnosi się do przestrzeni domu oraz miejskiej estetyki i architektury. Wykorzystuje różne techniki malarskie i materiały, takie jak płyty gipsowe, emalie, impregnaty. Absolwentka Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 2015 roku obroniła dyplom w Pracowni Przestrzeni Malarskiej Leona Tarasewicza i Pawła Susida. Finalistka konkursu Artystyczna Podróż Hestii (2015). Uczestniczka pierwszej edycji Biennale de La Biche (2017) – najmniejszego biennale sztuki współczesnej na świecie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Kurator wystawy: Gustaw Nawrocki

Karolina Bielawska – Szpik
Wernisaż: 18 stycznia 2019 roku, godz. 18.00
Wystawa: od 18 stycznia 2019 roku do 24 lutego 2019 roku
Miejski Ośrodek Sztuki, Gorzów Wielkopolski

Dodaj komentarz