Zygmunt Rytka – Moje formy zapisu

Od 20 grudnia w trzech warszawskich galeriach jednocześnie – Stara Galeria, Galeria Obok, Galeria Nowe Miejsce – oglądać będzie można fotografie i obiekty autorstwa zmarłego w tym roku Zygmunta Rytki – wybitnego artysty, autora licznych projektów fotograficznych, prac video i instalacji.

„Moje formy zapisu” Zygmunt Rytka (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Moje formy zapisu” Zygmunt Rytka (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ramach wydarzenia w Starej Galerii zaprezentowane zostaną m. in. instalacje Fotowizja (1981) i Na srebrnym globie (2017), obiekt Moje formy zapisu, film Retransmisja oraz fotografie z cyklu Noe. W Galerii Obok do obejrzenia będą fotografie i film z cyklu Fiat 126P 9 (1976) oraz pięć obiektów z serii Moje formy zapisu (2010). Galeria Nowe Miejsce wyeksponuje fotografie i film z trzech cykli: Obiekty chwilowe projekt transformacji (1989), Obiekt nietrwały (1089/90), Ciągłość nieskończoności (1983) oraz składająca się z fotografii i kamieni instalację Obiekty dynamiczne (2001/2018).

Zygmunt Rytka – wybitny artysta urodzony w 1947 w Warszawie, zmarł 23 marca 2018 roku. Członek ZPAF od 1979. Artysta intermedialny o tradycji neoawangardowej, posługujący się fotografią, tworzący instalacje. W latach 70. realizował filmy eksperymentalne, a w 80. video. Od lat 80. związany z łódzkim środowiskiem niezależnym – początkowo Kulturą Zrzuty, potem Galerią Wschodnią, a także z galerią FF w Łodzi. Od tego samego czasu, czyli początku lat 80. wystawiał w Małej Galerii ZPAF-CSW w Warszawie. W latach 70. zajmował się dokumentacją polskiego życia artystycznego. W okresie 1975-77 pracował w Galerii Współczesnej w Warszawie. Od początku lat 70. wykonywał prace analityczne o tradycji konceptualnej (m.in. Przedziały czasowe), interesował go uniwersalny problem manipulacji (seria Bluff z 1977) dotyczący obrazu telewizyjnego. Łączył tradycję dokumentu i reportażu z ukrytym aspektem analitycznym.

W końcu lat 80. rozpoczął, tworzone do końca aktywności twórczej, instalacje. W okresie istnienia Kultury Zrzuty, z którą był związany, wykonywał prace do Tanga oraz krótkie filmy. Prześmiewcze i ironiczne zdjęcia poruszały przede wszystkim problem psychozy „państwa wojny”. Od początku XXI wieku wystawiał instalacje (Obiekty chwilowe – 2001, Obiekty dynamiczne – 2003), które były podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć, od Ciągłości nieskończoności w formie przestrzennej, przełamującej granice danego medium (przede wszystkim fotografii) do działań mających na celu badanie zmysłu percepcji. Rytka był współzałożycielem Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ.

Wszystkie prezentowane fotografie i instalacje są oryginalnymi pracami wystawowymi przygotowanymi przez artystę, pochodzą z archiwum rodziny oraz Fundacji In Situ w Sokołowsku. Wystawy powstały we współpracy kuratorskiej zespołu: Bożenny Biskupskiej, Jolanty Rycerskiej i Magdaleny Wdowicz-Wierzbowskiej.

Zygmunt Rytka – Moje formy zapisu
Organizator: Okrąg Warszawski Związek Polskich Artystów Fotografików
Wernisaż:
20 grudnia 2018 roku, godz. 19.00
Galeria Nowe Miejsce, Warszawa
20 grudnia 2018 roku, godz. 20.00
Stara Galeria ZPAF, Warszawa
Wystawa: od 20 grudnia 2018 roku do 16 stycznia 2019 roku
Stara Galeria, Galeria Obok, Galeria Nowe Miejsce, Warszawa

Dodaj komentarz