Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia

Rzeczniczki nowoczesności. Pionierki oraz ikony polskiego designu i sztuk wizualnych. Historia dziesięciu inspirujących kobiet, gotowych wychodzić przed szereg, by kreować nowe trendy i normy. Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia Lidii Pańków i Julii Pańków ukazały się 28 listopada.

Lidia Pańków, Julia Pańków, „Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia”, Wydawnictwo Muza SA, 2018 (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Lidia Pańków, Julia Pańków, „Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia”, Wydawnictwo Muza SA, 2018 (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Modernistki, które za pomocą architektury, mody, fotografii czy grafiki kształtowały polską nowoczesność, kreując nowy wizerunek kobiety. Aby przebić się w zdominowanych przez mężczyzn czasach dwudziestolecia międzywojennego i w niesprzyjającym sztuce okresie PRL- u musiały być charyzmatyczne, silne, wyjątkowo zdolne i wszechstronne. Książka przybliża nie tylko same bohaterki i ich twórczość, ale także mikroświaty, w których działały.

Kim była Janina Ipohorska współzałożycielka i redaktorka kultowego „Przekroju” i dlaczego kryła się pod męskim pseudonimem? Jak Jadwidze Grabowskiej, zwanej „nadwiślańską Coco Channel”, udało się wprowadzić na polskie ulice paryski szyk i elegancję? Czy scenografia Telewizji Polskiej robiłaby takie wrażenie, gdyby nie była kreowana przez Xymeną Zaniewską? Czym zasłużyła sobie Wanda Telakowska, o której wiersze pisali Miłosz, Tuwim czy Słonimski, na przydomek „Joanny d’Arc polskiego wzornictwa”? Jak sławna fotografka dwudziestolecia międzywojennego Zofia Chomętowska stała się prekursorką „zdjęć lifestylowych”? Jaki wpływ na rozwój polskiej architektury miała Barbara Brukalska – pierwsza kobieta profesor na Politechnice Warszawskiej ? Jak to się stało, że wybitna wojenna fotoreporterka Julia Pirotte sportretowała Pabla Picasso i Édith Piaf?

Kreatorki – kobiety, które zmieniły polski styl życia Lidii Pańków i Julii Pańków przedstawiają niezwykłe postacie kobiet, które dzięki pasji i marzeniom przyczyniały się do rozwoju nowoczesnej Polski. Ich biografie to źródło inspiracji dla wszystkich niezależnych i twórczych kobiet, niebojących się pokonywać przeciwności losu, by osiągnąć swoje cele. Nie tylko te artystyczne.

Kreatorki – kobiety, które zmieniły polski styl życia
Lidia Pańków, Julia Pańków
Premiera: 28 listopada 2018 roku
Wydawnictwo MUZA SA

Dodaj komentarz