Żuławka 13

Wystawa Żuławka 13 – ślady wielofazowego osadnictwa z epoki kamienia na terenie Wielkopolski stanowi kolejny efekt współpracy Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Wydziałem Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Składanka artefaktów z epoki kamienia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Składanka artefaktów z epoki kamienia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prezentowane przedsięwzięcie dotyczy prezentacji materiałów archeologicznych z wielofazowego stanowiska w Żuławce położonego w północnej części Wielkopolski. Obszar ten zasiedlany był wielokrotnie od ponad 12 tysięcy lat temu przez ugrupowania łowców-zbieraczy i rolników z epoki kamienia. W trakcie wykopalisk archeologicznych pozyskano liczne pozostałości pobytu wspomnianych społeczności, których to wybór oraz sposób ich dokumentacji i interpretacji został zaprezentowany na wystawie. Przedstawione zostały artefakty krzemienne – okazy ukazujące techniki obróbki czy też narzędzia codziennego użytku, pochodzące ze schyłkowego paleolitu oraz mezolitu, jak i fragmenty naczyń neolitycznych.

Po wernisażu odbędzie się wykład dr Katarzyny Pyżewicz, mgr. Macieja Kaczora, dr. Witolda Grużdzia, dr hab. Iwony Sabkowiak-Tabaki, mgr. Sebastiana Teski, mgr Barbary Wielgus, dr. hab. Jacka Wierzbickiego, prof. UAM na temat wystawy Żuławka 13, gm. Wyrzysk – pozostałości wielofazowego osadnictwa z epoki kamienia na terenie Wielkopolski.

Krzemienne rdzenie z epoki kamienia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzemienne rdzenie z epoki kamienia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Pyżewicz. Żuławka 13, gm. Wyrzysk – pozostałości wielofazowego osadnictwa z epoki kamienia na terenie Wielkopolski
Kuratorka: dr hab. Anna Tyczyńska, prof. UAP
Współpraca: mgr Jędrzej Hofman, mgr Aleksander Radziszewski, Patrycja Rutkowska
Wernisaż: 17 grudnia 2018 roku, godz. 17.00
Wystawa czynna: od 18 grudnia 2018 roku do 22 lutego 2019 roku
Galeria ἀρχαῖος, Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu

Dodaj komentarz