Fluorescent Chrysanthemum w CSW Łaźnia

Dokładnie 50 lat temu wystawa Fluorescent Chrysanthemum została zaprezentowana w londyńskim Institute of Contemporary Arts. Wybrane prace pokazywanych wtedy japońskich artystów awangardowych będzie można zobaczyć w CSW ŁAŹNIA 1 w Gdańsku Dolnym Mieście na wystawie pod rozszerzonym tytułem Fluorescent Chrysanthemum Remembered.

„Flouorescent Chrystanthemum Remembered” (źródło: materiały prasowe organizatora)„Flouorescent Chrystanthemum Remembered” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Flouorescent Chrystanthemum Remembered” (źródło: materiały prasowe organizatora)

… już w 1967 roku ktoś opowiedział mi o pewnym tokijskim artyście, który zaprojektował oryginalny pokój. Gdy się do niego wchodziło sprawiał wrażenie pustego. Dopiero po podświetleniu pomieszczenia promieniami UV okazywało się, że jest on w pełni umeblowany: zwiedzający dostrzegali kontury stołów, krzeseł i regałów z książkami. Nigdy nie widziałam tego pokoju, ale gdy pojechałam do Japonii po raz pierwszy, udało mi się obejrzeć wyjątkowe dzieła sztuki, w których wykorzystano fluorescencyjne materiały – Jasia Reichardt, kuratorka londyńskiej i gdańskiej wystawy.

W 1968 roku w prestiżowym, londyńskim Institute of Conteporary Arts odbyła się wystawa Fluorescent Chrystanthemum, która była pierwszą po II wojnie światowej pokazem sztuki japońskiej w Europie. Koniec lat 60. XX wieku był okresem wyjątkowo burzliwym dla Japonii, również sztuki japońskiej. Rok 1970 to wystawa światowa w Osace (EXPO 70’) – pierwsza taka wystawa w Azji. W tym samym roku planowano odnowić kontrowersyjny amerykańsko-japoński traktat o wzajemnej współpracy i bezpieczeństwie (ANPO).

O ile artyści wypowiedzieli się jednomyślnie przeciwko odnowieniu ANPO, o tyle EXPO’70 doprowadziło w środowisku do rozłamu. Wielu twórców zdążyło już przyjąć zaproszenia do zaprojektowania wystawowych pawilonów i zaprezentowania w nich swoich prac w ramach wydarzenia krytykowanego za to, że będzie świętem nowoczesnej technologii pojmowanej w nacjonalistyczno-kapitalistycznym duchu – Julian Ross.

Londyńska wystawa Fluorescent Chrysanthemum, otwarta dwa lata przed tymi wydarzeniami, zdążyła uchwycić kondycje japońskiego filmu artystycznego jeszcze przed zmianą, którą uznano za koniec pewnego rozdziału w historii japońskiego filmu.

Tytuł wystawy nawiązuje do efektu fluorescencji wykorzystywanego w pracach japońskich artystów oraz do monshō (japońskiego odpowiednika herbu) w formie chryzantemy. Na wystawie w CSW ŁAŹNIA 1 będzie można zobaczyć m.in. zdjęcia, filmy, kalendarze, książki, plakaty, okładki płyt winylowych, grafiki, zapisy nutowe oraz dokumentację wystawy z 1968 roku autorstwa m.in. Kohei Sugiury (projektanta londyńskiej wystawy) oraz Katsushiro Yamagochiego.

*wykorzystane cytaty pochodzą z katalogu towarzyszącemu wystawie

Fluorescent Chrysanthemum Remembered
Wystawa w ramach cyklu Art&Science Meeting
Kuratorka: Jasia Reichardt
Koordynatorka: Emilia Golnik
Współpraca: Agata Janikowska
Od 14 grudnia 2018 roku do 24 lutego 2019 roku
Wernisaż: piątek, 14 grudnia 2018 roku, godz. 18.00
ul. Jaskółcza 1, Gdańsk Dolne Miasto

Dodaj komentarz