• 2018-12-12

Marcin Maron w BWA Galerii Zamojskiej

Marcin Maron i BWA Galerii Zamojskiej zapraszają na wystawę fotografa zatytułowaną Podróż.

Marcin Maron w BWA Galerii Zamojskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Maron w BWA Galerii Zamojskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podróż to cykl fotografii czarno-białych, analogowych, zrealizowanych w parkach w Paryżu (głównie w Ogrodzie Luksemburskim). Zdjęcia układają się w narrację fotograficzną, której towarzyszą fragmenty wiersza Charlesa Baudelaire  o tytule Podróż. Wystawie patronuje Baudelaire`owska postać flâneura (spacerowicza). Flâneur stał się jedną z kluczowych figur nowoczesności. Uosabia skomplikowane relacje łączące wyobcowaną jednostkę i społeczeństwo. Walter Benjamin pisał o flâneurze jako o człowieku prywatnym, który przemierza wielkomiejską przestrzeń po to, aby na nowo odczytać jej znaki.

Na wystawie prezentowany jest cykl czternastu fotografii analogowych czarno-białych i cykl trzech fotomontaży. Wykorzystano fragmenty wiersza Charlesa Baudelaire Podróż w tłumaczeniu Marii Leśniewskiej i poematu prozą zatytułowanego Każdy ze swoją chimerą w tłumaczeniu Ryszarda Engelkinga.

Marcin Maron to absolwent Wydziału Operatorskiego i Fotografii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, operator i filmoznawca. Adiunkt na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie gdzie prowadzi zajęcia z fotografii i historii filmu. Jest jednym z wykładowców Akademii Polskiego Filmu zorganizowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Filmotekę Narodową. Jest autorem książek i publikacji naukowych na temat filmu i fotografii, m. in. monografii twórczości Wojciecha J. Hasa (Dramat czasu i wyobraźni. Filmy Wojciecha J. Hasa, Universitas, Kraków 2010). Realizował różnego rodzaju formy filmowe i telewizyjne. Zajmuje się fotografią.

Podróż
BWA Galeria Zamojska
ul. Staszica 27, Zamość

Dodaj komentarz