Marcelina Szumer-Brysz w Lublinie

Autorka reportażu Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji spotka się ze swoimi czytelnikami w Domu Słów już 12 listopada.

Marcelina Szumer-Brysz – „Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcelina Szumer-Brysz – „Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od zawsze w rozdarciu – między Europą i Azją, islamem i świeckością, tradycją i nowoczesnością – również dziś Turcja stoi na rozdrożu. Dom Słów i Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN zapraszają na spotkanie autorskie z Marceliną Szumer-Brysz wokół książki Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji. Schedę po ojcu narodu, Mustafie Kemalu Atatürku, do niedawna niepodzielnie królującym w tureckich sercach, przejmuje Recep Tayyip Erdoğan, przez wielu porównywany do złego ojczyma, który rozprawiając się bezwzględnie z politycznymi oponentami, szybko trwoni cywilizacyjne zdobycze swoich poprzedników. Albo – jak uważają inni – przywraca wspaniałą osmańską tradycję i istotę tureckiego ducha, który bez religii i rodziny byłby pusty. Ale Turcja to nie tylko polityka. To również producent święcących międzynarodowe triumfy seriali telewizyjnych, nowy dom tysięcy syryjskich uchodźców, miejsce, w którym środowiska LGBT mają odwagę rozwinąć swoją tęczową flagę, ulubiony cel podróży spragnionych słońca i miłości, być może nowy potentat turystyki religijnej – to tu przecież kiełkowało chrześcijaństwo, tu mieszkali pierwsi święci, apostołowie, a nawet Maryja. Warto zatem wzorem autorki odrzucić stereotypy i spojrzeć w twarz prawdziwej Turcji, która wciąż przyciąga i odpycha, niepokoi i fascynuje.

Marcelina Szumer-Brysz – dziennikarka i reporterka współpracująca z Tygodnikiem Powszechnym i działem zagranicznym Gazety Wyborczej, a wcześniej z Przekrojem. Studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez trzy lata mieszkała w Turcji, dziś dzieli życie między Izmir a Warszawę.

Spotkanie realizowane jest w ramach cyklu W stronęW stronę to cykl spotkań literackich w Domu Słów promujących najnowszą literaturę. Najważniejszym kryterium wyboru autorów i książek jest w nim czysta czytelnicza satysfakcja.

W stronę reportażu: Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji
Termin: 12 grudnia 2018 roku (środa), godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Królewska 17 (wejście od podwórka)
Lublin
Prowadzenie: Agnieszka Krawiec

Dodaj komentarz