• 2018-12-12

Lalka artystyczna

Klaudia Gaugier, Paulina Kara, Małgorzata Maćkowiak, Mirosława Truchta-Nowicka to cztery artystki zajmujące się mało spopularyzowaną, choć bardzo autonomiczną dziedziną sztuki jaka jest lalkarstwo artystyczne.

„Wobec lalki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wobec lalki” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dziedziną sztuki nietypową, nie do końca nazwaną, wywołującą niewłaściwie ukierunkowane skojarzenia. A przecież prezentowane na wystawie dzieła nie są aktorami w teatrze lalek, nie są rekwizytami, ani też znakiem plastycznym postaci w teatrze alternatywnym. Nie znalazłyby miejsca w pokoju dziecinnym, ani w sklepie z pamiątkami, nie służą zabawie. Niosą własne znaczenia i własną wartość estetyczną. Jak je zatem nazywać? – artefaktami?, obiektami?, postaciami? Lalka artystyczna jest dziełem samodzielnym, rodzajem rzeźby, w której ważna jest siła przekazu estetycznego i emocjonalnego. Artystki sięgają po materiały tekstylne, skóry naturalne, drewno, glinkę szamotową i porcelanową, papier mache, wosk pszczeli, runo wełniane, elementy z metalu i tworzą z nich ludzkie postacie, odtwarzają życie, jednocześnie przypominając o jego nietrwałości.

Każda z Autorek ma własny, niepowtarzalny styl, wybiera inne tematy, ujawnia inne odniesienia i znaczenia. Barby (nie Barbie) – Pauliny Kary, prezentowane pojedynczo lub w mikroinstalacjach – kanon piękna w krzywym zwierciadle z ironią i dystansem; kolekcja Klaudii Gaugier inspirowana bestiariuszem z mitologii słowiańskiej; papierowe rzeźby z duszą, rzeźby świadome własnej nietrwałości Mirosławy Truchty-Nowickiej; przypominające żywych ludzi malutkie lalki Małgorzaty Maćkowiak.

Poprzez lalkę-rzeźbę wkraczamy zatem w szeroki krąg artefaktów kulturowych, w którym wykonana ręką ludzką postać antropomorficzna sytuowała się w sferze sacrum. „Antropomorficzne przedstawienia były miejscem bezpośredniego zetknięcia transcendentnej duszy oraz nieożywionej materii, a zatem siedzibą wielkiej i świętej tajemnicy”. (Victoria Nelson, Sekretne życie lalek). Lalki-rzeźby sytuują się między czymś zrozumiałym a jedynie odczuwanym.

Wobec lalki. Klaudia Gaugier, Paulina Kara, Małgorzata Maćkowiak, Mirosława Truchta-Nowicka
Od 15 grudnia 2018 roku do 20 stycznia 2019 roku
Wernisaż 14 grudnia 2018 roku, godz.18.00
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

1 komentarz do artykułu “Lalka artystyczna”

  1. Kilka lat temu próbowałam Państwa redakcję zainteresować lalkami wystawianymi w galerii PPSW autorstwa Moniki Rokickiej. Bardzo ciekawa sztuka. Niestety lalki z braku zainteresowania przepadły w przepastnych pudłach. Szkoda, były piękne artystycznie i każda z nich stanowiła odrębną osobowość.
    Pozdrawiam

    Agnieszka Niedźwiecka

Dodaj komentarz