• 2018-12-11

KinoMuzeum – Syria

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Against Gravity zapraszają na przegląd KinoMuzeum: Syria, na który składają się pokazy filmów dokumentalnych, dyskusje i rozmowy z twórcami z Syrii. Celem tej inicjatywy jest głębsze zrozumienie syryjskiego konfliktu i problemów, z jakimi borykają się uciekający z Syrii ludzie.

„Obcy w raju” Guido Hendrikxa (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Obcy w raju” Guido Hendrikxa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Film syryjski to jedna z najprężniej rozwijających się obecnie dziedzin artystycznych na uchodźstwie od czasów wybuchu rewolucji w Syrii w 2011 roku. Najbardziej popularnym gatunkiem filmowym od czasów rewolucji jest kino realistyczne, szczególnie zaś – szeroko pojmowany niezależny, autorski i politycznie zaangażowany dokument, promujący wiedzę o okupowanych obszarach i kładący szczególny nacisk na walkę o prawa człowieka, godność i sprawiedliwość. Zainteresowanie kinem syryjskim sprowokowane jest rezydencją reżyserki, Reem Al-Ghazzi, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Od czerwca tego roku pracuje ona w Warszawie nad swoim najnowszym filmem Ifigenia.

Ww Muzeum Nad Wisłą odbędzie się pokaz filmu Obcy w raju Guido Hendrikxa. W projekcję wprowadzi Aleksandra Chrzanowska (Stowarzyszenie Interwencji Prawnej). Na Sycylii za murami fortecy o nazwie Europa dopiero co przybyli z krajów Afryki i Azji imigranci uczęszczają na lekcje dawane przez nauczyciela, który opowiada im o tym, jak wygląda życie na Starym Kontynencie i jak powinien przebiegać ich proces asymilacji. Edukator umiejętnie dobiera fakty, aby wzbudzić w uczniach skrajne emocje. Raz próbuje zawstydzić swoich słuchaczy, aby za chwilę podkreślić zasadność ich obecności w Europie. Ani przez chwilę nie ma wątpliwości, że relacja nauczyciela i imigrantów jest oparta na władzy.

Na 14 grudnia zaplanowany jest pokaz The War Show Andreasa Dalsgaarda i Obaidah Zytoon. Gdy Arabska Wiosna dotarła do Syrii, lokalna didżejka radiowa Obaidah Zytoon wraz z grupą przyjaciół dołączyła w marcu 2011 roku do protestów przeciwko Basharowi al-Asadowi. Pełna euforycznej wiary, że Syria zmienia się na lepsze, wraz z zaprzyjaźnionymi artystami i aktywistami zaczęła filmować wspólne rewolucyjne doświadczenia i dziejące się wokół nich wydarzenia. Gdy minęło kilka lat, okazało się jednak, że optymistyczne marzenia o wolności i nadzieje na lepszą przyszłość szybko zastąpiła rzeczywistość pełna represji, przemocy, wymuszonej emigracji i ekstremizmu. The War Show otrzymał nagrodę Nagroda Amnesty International na 14. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity.

Kuratorzy projektu: Magda Lipska, Łukasz Ronduda

Całość programu na stronie organizatora.

KinoMuzeum: Syria
od 12 grudnia 2018 roku do 15 grudnia 2018 roku
MUZEUM nad Wisłą, MUZEUM na Pańskiej, Warszawa

Dodaj komentarz