Veronica Taussig w Ośrodku Propagandy Sztuki w Łodzi

Ośrodek Propagandy Sztuki w Łodzi zaprasza 14 grudnia na otwarcie wystawy Veronici Taussig Red Black and Yellow. W pracach wiedeńskiej artystki jest świeżość i dziecięca radość tworzenia, eksperyment i poszukiwanie. Jest szelmowskie mrugnięcie okiem do widza.

Veronica Taussig, fot. Urszula Tarasiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Veronica Taussig, fot. Urszula Tarasiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Działalność artystyczną Veronici Taussig można określić mianem późnej twórczości. Przez wiele lat zajmowała się domem i dziećmi, potem projektowała wnętrza luksusowych hoteli, by wreszcie po sześćdziesiątce rozpocząć przygodę z rzeźbą. Bezpośrednim bodźcem dla Veronici staje się kontakt z późnymi pracami Matisse’a. Wycinane z kolorowych arkuszy formy jego ostatnich prac Veronica ogląda kilka lat temu w Nowym Jorku. Wydaje się jej, że potrafi powtórzyć ten zabieg. Logiczna konstrukcja naklejanek, trójdźwięk czerwieni, błękitu i świetlistej czerni konturu, linia skrajnie oszczędna – to język z którego czerpać będzie w przyszłości. Jej pierwsze prace są bezpośrednimi cytatami. Stopniowo figurację zastąpi abstrakcja, ale repertuar środków formalnych będzie wciąż bliski sztuce mistrza. Matisse rysował nożyczkami, wcinając się w kolor, jak sam mówił – jak rzeźbiarz w kamień. Veronica przekłada ten pomysł bezpośrednio na rzeźbę. Tworzy kartonowe i styrodurowe modele dla rzeźb z aluminium i polimerów.

Repertuar motywów i form stosowanych przez Taussig jest bardzo szeroki. Od regularnych i geometrycznych poprzez kształty organiczne i biomorficzne do skomplikowanych wielowarstwowych struktur z papieru. Jeśli poprzez prace wyznacza się granice własnego „ja” i określa tożsamość duchowo-kulturową, to w przypadku Veronici obszar ten jest bardzo rozległy. W jej twórczości pobrzmiewa echo Constantina Brancusiego, rosyjskich konstruktywistów, Hansa Arpa, Alexandra Caldera, Nicolasa Schöffera.

Veronica niechętnie naprowadza na tropy interpretacyjne. Woli pozostawić analizę widzom. Trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że lejtmotywem jej twórczości jest światło. Obłe formy kojarzą się z plamkami, które widzimy spoglądając pod światło przez przymrużone powieki. Kontrasty czerwieni, czerni i bieli nawiązują do powidoków. Sztuka Veronici Taussig jest z ducha orficka. Wyrasta ze spokojnej kontemplacji i radości życia. Oddziałuje na widza poprzez kolor, wywołując określone stany emocjonalne. Z nieskończonej ilości ekspresyjnych możliwości barwy Veronica potrafi wybrać i harmonicznie zestawić te najsilniej wyrażające radość i siłę witalną. Prace Taussig wymagają jednak od widza aktywnego uczestnictwa, rodzaju współtwórczej percepcji.

Kurator: Urszula Tarasiewicz

Red Black and Yellow, Veronica Taussig
Wernisaż: 14 grudnia 2018 roku, godz. 18.00
Czas trwania wystawy: od 14 grudnia 2018 roku do 3 lutego 2019 roku
Ośrodek Propagandy Sztuki Park im. H. Sienkiewicza w Łodzi

Dodaj komentarz