• 2018-12-08

Berliński teatr RambaZamba powraca do Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Berliński teatr RambaZamba powraca z kolejnym gościnnym spektaklem w ramach Teatru powszechnego – 11 grudnia w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. W tanecznym spektaklu-kolażu Heroes jaskrawe barwy intensywnego życia, pop-artu i neoekspresjonizmu splatają się z odcieniami szarości i czerni: wyobcowaniem, tęsknotą za śmiercią, rasizmem, narkotykami i mrokiem. A wszystko zatopione w dźwiękach hip-hopu i jazzu.

„Heroes", RambaZamba, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Heroes", RambaZamba, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

30 lat po śmierci młodego herosa nowojorskiego świata sztuki – Jean-Michela Basquiata – jego postać ożywa na scenie. Odbywa się wielka celebracja, ale pojawia się też pytanie: co jeśli bohaterowie są jednocześnie wyrzutkami i nie przystają do społecznych norm? Basquiat był amerykańskim artystą o haitańskich i portorykańskich korzeniach, żyjącym w czasach, kiedy rasizm był na porządku dziennym. Jednocześnie uwielbiano go w ekskluzywnych kręgach nowojorskiego światka artystycznego. Przyjaźnił się z Andy Warholem i Madonną. Dzięki wsparciu wpływowych galerii szybko stał się międzynarodową gwiazdą. Basquiat chłonął życie, a następnie oddawał je z powrotem w swoich obrazach.

Tak twórcy opowiadają o swoim spektaklu i jego bohaterze:

Upojenie odurzającymi substancjami to droga do odmiennej percepcji – w przypadku Basquiata to inne postrzeganie świata było niezwykle bujne i naznaczone ogromną wrażliwością. Jak to jest, kiedy wszystko dzieje się naraz, kiedy wszystkie płynące nieustannym strumieniem impulsy i doznania trzeba przetrawić jednocześnie? Jakie koszmary i demony może uwolnić tego rodzaju percepcja? Ta obsesja Basquiata staje się dla nas punktem wyjścia, zmysłem, poprzez który chcemy poznać świat. W jaki sposób nasi tancerze i tancerki, aktorzy i aktorki odnajdą się pośród wewnętrznych sprzeczności życia artysty? Co oznacza dla nas dziś opozycja pomiędzy blichtrem sławy i sukcesu a przywołującym do rzeczywistości codziennym doświadczeniem wykluczenia? Herosami możemy stać się tylko na jeden dzień…

Autorami choreografii do spektaklu Heroes są Sara Lu oraz Rubén Nsue.  Sara Lu ukończyła renomowaną Victor Ullate Dance School w Madrycie, występowała z różnymi zespołami teatru tańca, głównie w Japonii i Chinach. Od kilku lat mieszka i tworzy w Berlinie. Rubén Nsue jest hiszpańskim tancerzem i choreografem o afrykańskich korzeniach. W Madrycie studiował modern jazz, a następnie taniec współczesny i hip-hop w Barcelonie, Londynie i Nowym Jorku.

RambaZamba jest obecnie jedną z wiodących, w pełni inkluzywnych profesjonalnych grup teatralnych w Europie. Od samego początku wszyscy artyści, bez względu na poziom sprawności, znajdowali w RambaZamba przestrzeń wspólnej pracy i doskonalenia swoich umiejętności. Heroes jako spektakl gościnny zostanie zaprezentowany w ramach Teatru powszechnego – autorskiego projektu performatywnego realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu od 2016 roku, złożonego z przedstawień tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny.

choreografia: Sara Lu, Rubén Nsue
dramaturgia i scenografia: Jacob Höhne
kostiumy: Beatrix Brandler
muzyka: Leo Solter
występują: Lioba Breitsprecher, Grit Burmeister, Mario Gaulke, Juliana Götze, Moritz Höhne, Hans-Harald Janke, Pascal Kunze, Sascha Perthel, Hieu Pham, Andreas Rosenzweig
gościnnie: Matthias Geserick, Sara Lu, Rubén Nsue, Leo Solter

Heroes, Teatr RambaZamba
11 grudnia 2018 roku, godz. 20.00
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Dodaj komentarz