STALOWA Akademia Sztuki – Polska biżuteria artystyczna

Galeria STALOWA zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu (Nie)codzienne dzieła sztuki – Polska biżuteria artystyczna, które poświęcone zostanie magii i urokowi biżuterii. Prowadzącym wykład będzie Jerzy Brukwicki – szef warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz, autor ok. trzystu wystaw w kraju i za granicą.

„Polska biżuteria artystyczna”, Galeria STALOWA (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Polska biżuteria artystyczna”, Galeria STALOWA (źródło: materiały prasowe organizatora)

Współczesna biżuteria artystyczna mieni się różnorodnością wyobrażeń i motywów, form i struktur, tendencji i mód. Urzeka intensywną kolorystyką, intrygującymi kształtami, niekonwencjonalnymi pomysłami. Wyróżnia się oryginalnością rozwiązań, swobodą w stosowaniu najprzeróżniejszych surowców i materiałów. Zaskakuje pomysłowością, ekstrawagancją. Jej dwa podstawowe źródła inspiracji to magiczne osobliwości i miejsca, urok folkloru oraz geometria, industrialne systemy i układy.

Twórców biżuterii magicznej inspirują sny, fascynujące, barwne pejzaże, piękno i koloryt przyrody. Ich poetyckie, zmysłowe, niezwyczajne dzieła powstają pod wpływem marzeń i emocji. Są formą powrotu do świata radosnych przeżyć i doznań, urokliwych wspomnień. Pomysły i wizje twórców biżuterii industrialnej swój początek biorą w świecie nauki i techniki, w stylistyce przemysłowych urządzeń i konstrukcji. Przecinające się linie, przenikające płaszczyzny, figury i bryły geometryczne, struktury przeróżnych maszyn i obiektów, elektroniczne układy scalone wpływają na formy i kształty bardzo nowoczesnych, ekstrawaganckich pierścionków, naszyjników, bransoletek, brosz, kolczyków. Najczęściej są to obiekty odważnie łamiące jubilerskie zwyczaje i kanony, bliższe kameralnej rzeźbie niż biżuterii w jej tradycyjnym rozumieniu.

Obok srebra, złota, bursztynu, pereł, korali, szlachetnych kamieni artyści korzystają ze stalowych, aluminiowych, a obecnie coraz częściej z tytanowych blach i drutów, kawałków szkła i pleksi, sięgają po najzwyklejsze kamienie, ceramikę, drewno, ptasie pióra, jedwab, wełnę, filc, jutę, przeróżne koronki, muszle, gąbki, kolorowe sznurki, papier, skórę, przeróżne żywice i biomateriały. Wśród używanych przez nich materiałów znajdziemy również zasuszone kwiaty i rośliny, liście, nasiona i fragmenty łodyg, guziki, mechanizmy i tarcze starych zegarków, elektroniczne gadżety, a nawet cynamonowe laski, biurowe spinacze, gwoździe i nity, wodę i barwne płyny zamknięte w szklanych naczynkach.

Jerzy Brukwicki – urodził się w 1945 roku. Do 2012 roku – szef warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz. W latach 80 współorganizator ruchu kultury niezależnej, współpracownik podziemnych wydawnictw i prasy („NOW-a”, Wydawnictwo „Przedświt”, „PWA,” „Wybór” ). Autor ok. trzystu wystaw w kraju i za granicą, m.in. Czas smutku, czas nadziei, Polska Pieta, Świadectwo czasu , W drodze. O sensie wędrówki przez życie , Wobec zła , Dialogi . Kurator wystaw Magdaleny Abakanowicz, Sylwestra Ambroziaka, Tadeusza Boruty, Romualda Oramusa, Ryszarda Stryjeckiego, Józefa Szajny, Andrzeja Wajdy. Prowadzi Galerię Plakatu Teatralnego w Teatrze Impresaryjnym we Włocławku.

Wykład Polska biżuteria artystyczna – Jerzy Brukwicki
14 grudnia 2018 roku, godz. 19.00
Galeria STALOWA, Warszawa

Dodaj komentarz