Powstrzymać katastrofę. Aktywizm i nieposłuszeństwo obywatelskie

Powstrzymać katastrofę. Aktywizm i nieposłuszeństwo obywatelskie – pokaz filmu, warsztaty i dyskusja. 7 grudnia Kronika Bytom zaprasza na wydarzenia towarzyszące wystawie Najpiękniejsza Katastrofa: pokaz filmu, warsztaty i panel dyskusyjny poświęcony strategiom ruchów klimatycznych, z udziałem aktywistek i aktywistów.

Vladimir Turner, „Behind the Fossil Curtain”, 2018, kadr z wideo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Vladimir Turner, „Behind the Fossil Curtain”, 2018, kadr z wideo (źródło: materiały prasowe organizatora)Vladimir Turner, „Behind the Fossil Curtain”, 2018, kadr z wideo (źródło: materiały prasowe organizatora)

  • 16.00 POKAZ FILMU: Za Kopalną Zasłoną (Behind the Fossil Curtain), reż. Vladimir Turner, Czechy 2018. Komentarz do filmu o czeskim Obozie dla Klimatu i represjach policji wygłosi Mikuláš Černík
  • 17.00 WARSZTATY: Zielony anarchizm i nieposłuszeństwo obywatelskie – warsztaty z Martą Senk, aktywistką anarchistyczną
  • 18.00 DYSKUSJA: Jak działać skutecznie? Strategie dla Ruchu Klimatycznego. Udział wezmą: Nils Aggers (Extinction Rebellion, UK), Mikuláš Černík (Limity Jsme, CZ), Monika Sadkowska (Obóz dla Klimatu, PL), Marta Senk (PL)

FILM

Za Kopalną Zasłoną, reż. Vladimir Turner, 27’00”, 2018.

W ponurym postapokaliptycznym krajobrazie zagłębia węglowego w północnej części Republiki Czeskiej, działa ruch ekologiczny, którego motto brzmi: zmień system, a nie klimat. Sposób w jaki aktywiści ekologiczni są określani przez władzę mianem ekstremistów, ilustruje zdaniem reżysera szerszy problem: państwo tworzy wyimaginowanego wroga, wzmacniając w ten sposób swoją siłę.

WARSZTATY

W czasie warsztatów uczestniczki i uczestnicy zapoznają się z podstawowymi kwestiami związanymi z organizacją interwencji na polu ekologii i uczestnictwem w pokojowych demonstracjach. Problemy organizacji, bezpieczeństwa oraz ostawiania biernego oporu zostaną omówione w perspektywie zielonego anarchizmu, na przykładzie działalności aktywistów anarchistycznych w Obozie Dla Puszczy.

DYSKUSJA:

Odpowiedzią na alarmującą wizję przyszłości planety, jest widoczna mobilizacja aktywizmu ekologicznego zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Na całym świecie istnieją napięcia wewnątrz i między grupami ekologicznymi w kwestii zakresu, w jakim powinny one współpracować z rządami i organami międzynarodowych. Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć i jak daleko musimy się posunąć, aby odnieść sukces? I czy w ogóle istnieje sposób, aby zapobiec katastrofie?

Powstrzymać katastrofę. Aktywizm i nieposłuszeństwo obywatelskie – pokaz filmu, warsztaty i dyskusja
7 grudnia 2018 roku
Kronika w Bytomiu

Dodaj komentarz