XIX Białostockie Dni Zamenhofa

Organizatorzy zapraszają na XIX Białostockie Dni Zamenhofa, podczas których wspominać będziemy urodziny twórcy międzynarodowego języka esperanto – Ludwika Zamenhofa. I tym razem zaprezentowane zostaną wystawy, rozmowy o literaturze, oraz liczne koncerty. Będzie można spotkać gościć esperantystów, którzy przyjadą z Polski i ze świata, aby przedstawić swoje prelekcje. Białostockie dzieci udowodnią, że nauka języka esperanto daje radość.

XIX Białostockie dni Zamenhofa – Ludwik Zamenhof (źródło: materiały prasowe organizatora)

XIX Białostockie dni Zamenhofa – Ludwik Zamenhof (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas imprezy zostanie otwarta wystawa Obrazy żydowskiego Bukaresztu. Wystawa została przygotowana przez Rumuński Instytut Kultury. Jak dotąd prezentowana była w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, w Wielkiej Synagodze w Włodawie, w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, na Targach Książki w Krakowie, oraz w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie. Przed II wojną światową w Bukareszcie mieszkało 30 000 Żydów. Obecnie społeczność ta jest dziesięciokrotnie mniejsza. Niepodważalny jest jej ogromny wkład w rozwój miasta, choć współcześnie większości jego mieszkańców i turystów nie jest świadoma tej spuścizny. Wystawa zestawia przedwojenne obrazy intensywnie rozwijającej się społeczności żydowskiej Bukaresztu ze współczesnymi zdjęciami jej dziedzictwa.

Odbędzie się również spotkanie literackie z Ionelem Oneƫem oraz Tomaszem Chmielikiem, prowadzone przez Przemysława Wierzbowskiego. Ionel Oneț – esperantysta, księgarz, specjalista od literatury esperanckiej. Tłumaczył na esperanto z języków rumuńskiego, angielskiego, francuskiego oraz z esperanta, francuskiego i angielskiego na rumuński. Wieloletni współpracownik czasopism esperanckich, rumuńskich i amerykańskich, redaktor „Bukureŝta Informilo”, „Esperanto USA”, „La Orient-ekspreso” i „ELNA Update”. Oraz Tomasz Chmielik – esperantysta, tłumacz z literatur narodowych na esperanto, gawędziarz.

Podczas XIX Białostockich Dni Zamenhofa odbędą się również liczne koncerty. Na scenie zobaczymy: Karolinę Halicką i Wiktora Lagutina, zespół dziecięcy Uku-Donaco Bjalistoko, zespół Frey-Lech Trio Lecha Mazurka oraz duet esperancki Dominiki i Georga Handzlika.

XIX Białostockie Dni Zamenhofa
0d 14 grudnia 2018 roku do 16 grudnia 2018 roku
BOK/CLZ – Białostocki Ośrodek Kultury, Białystok

Dodaj komentarz