Bogdan Korczowski w Cricotece

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA zaprasza od 7 grudnia na wystawę instalacji Kartonteka. Hommage à Tadeusz Kantor autorstwa Bogdana Korczowskiego. „Kartonteka. Hommage à Tadeusz Kantor” Bogdana Korczowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kartonteka. Hommage à Tadeusz Kantor” Bogdana Korczowskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bogdan Korczowski, zamieszkały od 1980 roku w Paryżu, stale powraca do Krakowa. „Urodziłem się w Środkowej Europie, pochodzę z małego kontynentu wielu kultur ”– mówi o Krakowie, gdzie ukończył Akademię Sztuk Pięknych i zadebiutował jako artysta wizualny. Kwintesencją krakowskiej atmosfery i sztuki jest dla Bogdana Korczowskiego Tadeusz Kantor, z którym miał regularnie styczność od 1970 roku. Artysta traktuje go jako swojego duchowego mistrza: „Jestem urzeczony jego sztuką, ponieważ pamięć i przeszłość były dwoma obsesyjnymi wymiarami w jego pracy”.

Od 8 grudnia 1990 roku, daty śmierci Tadeusza Kantora, artysta tworzy i wystawia instalację poświęconą Kantorowi, zatytułowaną Kartonteka. Monumentalna instalacja, od 1990 roku nieustannie aktualizowana, zainspirowana jest ideą Archiwum Tadeusza Kantora CRICOTEKA w kontekście pamięci wizualnej. Budowana jest z obrazów malowanych na kartonach pakunkowych, nawiązujących do idei ambalaży Kantora. Instalacja była kilkakrotnie prezentowana we Francji, między innymi w 2000 roku na festiwalu Tadeusz Kantor et après w Orleanie. Największą wersję wystawiono w Centre d’Arts Plastiques Chanot w Clamart pod Paryżem w  roku 2010.

Bogdan Korczowski – instalacja Kartonteka. Hommage à Tadeusz Kantor
Wernisaż: 7 grudnia 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa: od 8 grudnia 2018 roku do 13 stycznia 2019 roku
Cricoteka, Kraków

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR