• 2018-12-05

Katarzyna Kalwat. Grotowski non-fiction

Serdecznie zapraszamy na nowy spektakl koprodukcji Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Będzie to produkcja wyjątkowa, bo po raz pierwszy w historii, opolska oraz wrocławska scena łączą siły, by zmierzyć się z fenomenem, twórczością, mitem i historią Jerzego Grotowskiego – jednego z największych reformatorów polskiego teatru. Za reżyserie projektu odpowiada Katarzyna Kalwat.

Katarzyna Kalwat – „Grotowski non-fiction” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Kalwat – „Grotowski non-fiction” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grotowski non-fiction jest projektem zainspirowanym życiem i twórczością Jerzego Grotowskiego, który tworzył słynny Teatr 13 rzędów w Opolu i Teatr Laboratorium we Wrocławiu. Grotowski w teatrze jest postacią kultową. Jak zatem w takim mitologicznym postrzeganiu twórcy odnaleźć prawdę? Czy w ogóle dotarcie do prawdy o człowieku na podstawie zachowanych wspomnień i śladów jest możliwe? Zadanie staje tym trudniejsze, że żadna z osób biorących udział w projekcie nigdy nie widziała na żywo spektaklu Jerzego Grotowskiego. Grotowski non-fiction to projekt o stwarzaniu pamięci. Kluczowym elementem tej eksperymentalnej pracy jest próba odtworzenia postaci samego Grotowskiego poprzez uwagi, opinie, wspomnienia oraz wyobraźnię i fantazję aktorów, którzy – przewrotnie – stają się reżyserami i badaczami tematu, wciągając widzów w nietypowe prace rekonstrukcyjne.

Do projektu zostały zaangażowane najgłośniejsze nazwiska sztuki światowej rangi m.in. Zbigniewa Liberę, a reżyserii projektu podjęła się Katarzyna Kalwat (artystka wyróżniona w tegorocznej edycji Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje). Przed nami projekt na pograniczu spektaklu/wystawy/performansu. Projekt ważny, na który Opole od dawna czekało.

W trakcie pracy nad projektem powstała książka o Grotowskim pisana z perspektywy aktorów, a kontynuacją spektaklu jest wystawa Zbigniewa Libery.

Grotowski non-fiction
reż. Katarzyna Kalwat
9, 15 i 16 grudnia 2018 roku
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Modelatornia

Dodaj komentarz