Natalia Kopytko – „Łysa Góra. Ludzie i ceramika”

Galerii SIC! BWA Wrocław zaprasza na spotkanie z Natalią Kopytko, autorką fascynującej książki Łysa Góra. Ludzie i ceramika – książki, o przemyśle ceramicznym w małej miejscowości Małopolski.

„Łysa Góra. Ludzie i ceramika” Natalii Kopytko (źródło: materiał prasowe organizatora)

„Łysa Góra. Ludzie i ceramika” Natalii Kopytko (źródło: materiał prasowe organizatora)

Łysa Góra to miejscowość bardzo specyficzna. Jej powojenna historia nierozerwalnie splata się ze sztuką wyrobu ceramiki. Na terenach Łysej Góry mieści się wiele obiektów, budynków, które są już niemalże zabytkami kultury i sztuki, należą do bogatej spuścizny polskiej kultury XX wieku. Jest to również rodzinna miejscowość artystki Natalii Kopytko, która podczas studiów doktoranckich badała początki, rozwój oraz przyczyny upadku przemysłu ceramicznego w tej wsi. Owocem badań stał się 250-stronicowa, bogato ilustrowana książka Łysa Góra. Ludzie i ceramika.

Natalii Kopytko zależało, by choć w najmniejszym stopniu przywrócić pamięć, dumę i satysfakcję wśród mieszkańców wsi, którzy są współtwórcami niezwykłej historii dziejącej się wokół ceramiki.

Chciałam skierować uwagę na ogrom pracy, jaki włożyli w urzeczywistnienie pięknej wizji, o której nie można zapomnieć – opowiada autorka.

Podczas spotkania będzie można zakupić nie tylko książkę Natalii Kopytko, ale również wiele innych publikacji o szkle i ceramice w promocyjnych cenach, w tym chociażby: Karina Marusińska Część zamiast całości, Kalina Bańka #Bańka, Olaf Brzeski Czarne charaktery, czyli długo oczekiwana zmiana ról, Monika Patuszyńska Bastards & Orphans. Pojawią się także liczne bezpłatne katalogi, m.in. Thriller (Brgamot, Izabela Gustowska, Leszek Knafelski, Aleksandra SKA, Dominik Lejman, Natalia LL), Fragmentacje (Marek Cecuła), Historia szklanej pasji – 50 lat pracy artystycznej (Ludwik Kiczura).

Natalia Kopytko – absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Doktorantka Wydziału Sztuki UP w Krakowie. Od 2016 zatrudniona na Wydziale Sztuki UP w Krakowie. Zajmuje się rzeźbą, obiektem, instalacją oraz video. W głównym polu zainteresowań w jej poszukiwaniach twórczych jest popkultura. Współtworzy wraz z Marcinem Sipiorą pracownię ceramiki Diploo Studio.

Łysa Góra. Ludzie i ceramika  – spotkanie wokół książki Natalii Kopytko
6 grudnia 2018 roku, godz. 17.00
Galeria SIC! BWA Wrocław

Dodaj komentarz