Auto-niebyt

W BWA w Olsztynie odbędzie się premierowy pokaz najnowszej multimedialnej realizacji zatytułowanej Auto-Niebyt Marcina Berdyszaka. Realizacja odwołuje się do problemu destrukcji i ponownej rekonstrukcji.

Marcin Berdyszak „Auto-niebyt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Berdyszak „Auto-niebyt” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rekonstrukcja jednak dokonana jest na podstawie widoku otoczenia, które towarzyszyło destrukcji auta. Obraz, całość jest rekonstrukcją sytuacji bez przedmiotowego odniesienia do materialności i konkretności pojazdu. Następuje z jednej strony konkretyzacja tego co nie przedmiotowe, a z drugiej ogląd otoczenia tak bardzo aktywnego poprzez agresywne przemieszczanie się pojazdu. Całość stanowi niepowtarzalne doświadczenie, które umyka nam, gdy koncentrujemy się wyłącznie na obiekcie a nie jego otoczeniu.

Marcin Berdyszak, urodzony w Poznaniu w 1964 roku. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka oraz z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w PWSSP w Poznaniu w 1988 roku. Od 1989 roku związany z Akademią Sztuk Pięknych w Poznaniu, obecnie Uniwersytetem Artystycznym. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego i prowadzi Pracownię Działań Przestrzennych na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych oraz prowadzi zajęcia z warsztatów twórczości edukacyjnej na Wydziale Edukacji Artystycznej. W latach 19992002 był prodziekanem Wydziału Edukacji Artystycznej w ASP w Poznaniu. W latach 2002–2008 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich i współpracy z zagranicą. Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w latach 2008–2016. Zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem i malarstwem. Swoje prace prezentował na wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Polsce, Niemczech, Słowacji, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Rosji, Ukrainie, Finlandii, Austrii, Szwecji, Japonii, Meksyku, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Litwie, Izraelu i USA. Brał udział w licznych spotkaniach i konferencjach dotyczących edukacji artystycznej. Zrealizował kilkadziesiąt warsztatów autorskich w kraju i zagranicą. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i zagranicą.

Marcin Berdyszak. Auto-Niebyt
Wernisaż: 13 grudnia 2018 roku, godz. 18.00
Od 13 grudnia 2018 roku do 13 stycznia 2018 roku
BWA Galeria Sztuki w Olsztyn

Dodaj komentarz