Hybrydowe rzeźby Gregora Gonsiora

Na koniec roku galeria Studio BWA Wrocław zaprasza na wystawę Gregora Gonsiora, który ekologiczne praktyki przenosi na swoją działalność artystyczną.

Gregor Gonsior, „Szrot” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gregor Gonsior, „Szrot” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gonsior działa na wielu obszarach aktywności artystycznej, począwszy od sztuk wizualnych, przez grafikę i projektowanie wnętrz, aż po tworzenie kostiumów. Jest również związany z łódzką i warszawską sceną streetartową. Przygotowując projekt dla BWA Wrocław, odwołał się do śląskiego słowa „szrot” które pochodzi z języka niemieckiego i oznacza „odcięty kawałek” lub „złom”. Artysta wytwarza hybrydowe rzeźby i asamblaże z surowców i materiałów znalezionych na miejskich nieużytkach, na marginesach dobrobytu – tam, gdzie inni wyrzucają rzeczy zużyte i niepotrzebne. Są to odpady, resztki, śmieci, odrzuty. Gonsior prowadzi recykling, nadający temu nową funkcjonalność. Emancypuje i reaktywuje materię spisaną na straty: drewno, skóry i syntetyczne materiały z odzysku. Poprzez wystawę Szrot artysta bada możliwość przeniesienia strategii związanych z ekologiczną praktyką zero waste na działalność artystyczną i odczytuje je w społeczno-politycznej perspektywie.

Co ciekawe, Gonsiora, jako Ślązaka, szczególnie interesują mniejszości etniczne i kulturowe. Czy tego chcemy, czy nie – mówi kuratorka wystawy Anka Herbut – umocowanie tożsamości osobistej w tej zbiorowej, w wielu przypadkach implikuje niechęć do tego, co inne i obce. Automatycznie buduje podział na „my” i „oni”. Bywa, że generuje przemoc. Artykułowane w języku i w miejskich praktykach poczucie odrębności i przynależności do wspólnoty jednocześnie, staje się w wystawie Szrot punktem wyjścia do serii eksperymentów z materią o niestabilnej, migotliwej tożsamości.

Kuratorka: Anka Herbut

Gregor Gonsior – artysta wizualny i rzemieślnik, grafik, projektant wnętrz i akcesoriów, kostiumograf. Zajmuje się modą i urban artem. Związany z łódzką i warszawską sceną streetartową.

Gregor Gonsior. Szrot
Od 7 grudnia 2018 roku do 2 lutego 2019 roku
Wernisaż: 7 grudnia 2018 roku, godz. 19.00
galeria Studio BWA Wrocław

Dodaj komentarz