• 2018-12-01

Różne historie Józefa Kurasia „Ognia” w Teatrze Słowackiego w Krakowie

Punktem wyjścia do powstania spektaklu W OGIEŃ! jest biografia Józefa Kurasia „Ognia”: bohatera, mordercy, przestępcy, partyzanta i Janosika. Kim jest ten człowiek? I za co właściwie mamy go czcić?

„W OGIEŃ!", reż. W. Klemm, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

„W OGIEŃ!", reż. W. Klemm, Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórcy spektaklu zmagają się nie nie tylko z legendą „Ognia” i mitem Podhala, ale także z podstawowymi pytaniami dzisiejszej Polski: Czy zawsze trzeba patrzeć w przeszłość? Kogo trzeba czcić i za co? Czy jesteśmy w stanie pozbyć się ciężaru historii i zerwać z siebie tę koszulę Dejaniry, jaką jest polityka historyczna dzisiaj? Pięcioro aktorów staje się chórem polskich duchów zawieszonych w czyśćcu. Jak u Kafki postaci czekają na otwarcie wrót sprawiedliwości. I jak u Dantego spalają się swoją historią. Pięciu Kurasi. Pięć duchów. Albo też pięciu autochtonów dziwnego plemienia, które istnieje na tych ziemiach już od ponad 30000 lat. Kuraś biegnie w góry. Dalej i dalej – płonąć, pełen zemsty.

Wojtek Klemm, reżyser przedstawienia, tak mówi o pytaniach, które zadają sobie twórcy:

W naszym kraju nieustannie zderzamy się z przymusem oglądania współczesności poprzez przeszłość. Nikt nie patrzy do przodu, wszyscy patrzą do tyłu, a to co tam widać jest mocno idealizowane. Razem z autorem tekstu sztuki – Mateuszem Pakułą, zastanawiamy się nad tym, czy to dobry sposób na życie. Jeśli tak, to w którą stronę owej przeszłości powinniśmy bardziej spoglądać i jak?

Tekst: Mateusz Pakuła
Reżyseria: Wojtek Klemm
Scenografia: Anna Maria Karczmarska
Muzyka: Dominik Strycharski
Obsada: Karolina Kazoń, Natalia Strzelecka, Mateusz Janicki (gościnnie), Marcin Kalisz (gościnnie), Wojciech Skibiński

W OGIEŃ!, reż. Wojtek Klemm
30 listopada, 1 grudnia, 2 grudnia 2018 roku, godz. 17.30
MOS Małopolski Ogród Sztuki

Dodaj komentarz