Targi Książki o Sztuce w Krakowie

8 i 9 grudnia w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK odbędzie się pierwsza edycja Targów Książki o Sztuce. MOCAK, którego jednym ze statutowych zadań jest działalność wydawnicza, stara się wypełnić lukę na polskim rynku książki, popularyzując sztukę współczesną i pomijane do tej pory wątki teorii sztuki, literatury i historii.

MOCAK Bookstore, fot. R. Sosin (źródło: materiały prasowe organizatora)

MOCAK Bookstore, fot. R. Sosin (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do udziału w Targach Książki o Sztuce zaproszeni zostali przedstawiciele muzeów, galerii, wydawnictw współpracujących z artystami oraz bibliotek i uczelni – łącznie 22 instytucje z całej Polski. To spotkanie instytucji kultury z podmiotami działającymi w branżach kreatywnych pozwoli na rozwijanie kontaktów między współdziałającymi dziedzinami, wymianę know-how, upowszechnianie wiedzy na temat sztuki współczesnej i nowoczesnych form jej promocji.

Program towarzyszący:

8 grudnia

  • 11.00–12.30, Warsztaty dla dzieci z Aleksandrą Cieślak / sala audiowizualna MOCAK-u

Warsztaty dla dzieci w wieku 6–10 lat inspirowane książką Koala disco (Wydawnictwo Dwie Siostry). Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o rezerwację e-mailową: biblioteka@mocak.pl lub telefoniczną: (12) 263 40 36. O wcześniejszy kontakt prosimy także edukatorów i nauczycieli zainteresowanych obserwowaniem warsztatów.

  • 13.00–14.30, Czego mogą uczyć książki? / sala audiowizualna MOCAK-u

W dyskusji praktyków i teoretyków działań edukacyjnych inspirowanych książką udział wezmą: Aleksandra Cieślak – artystka, ilustratorka, Anna Pyzik – Dział Wiedzy o Sztuce (MOCAK), dr Marta Rusek – Katedra Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego; prowadzenie: Magdalena Mazik, kierownik Działu Wiedzy o Sztuce (MOCAK)
Podczas spotkania odbędzie się także prezentacja scenariuszy warsztatów z cyklu Aktywne czytanie, pozwalających na samodzielne przeprowadzenie tych zajęć w domu lub w grupie zorganizowanej.
Wstęp wolny, bez konieczności rezerwacji miejsc

  • 16.30–18.00, Moc sprawcza wydawcy/ sala audiowizualna MOCAK-u

Jaka jest współczesna rola książek w różnych obiegach kultury? Jak dystrybuować idee? Jak uczyć o sztuce? Czy książki mogą się jeszcze przyczynić do rewolucji?
W dyskusji udział wezmą: Małgorzata Szczurek – Wydawnictwo Karakter, Bogna Świątkowska – Fundacja Bęc Zmiana; prowadzenie: Magdalena Mazik, kierownik Działu Wiedzy o Sztuce (MOCAK)
Wstęp wolny, bez konieczności rezerwacji miejsc

9 grudnia

  • 13.00–14.30, Depresja, trauma, rewolucja. Współczesny komiks feministyczny – spotkanie autorskie / sala audiowizualna MOCAK-u

W dyskusji udział wezmą: Daniel Chmielewski, Anna Krztoń; Prowadzenie: Wojciech Szot
Wstęp wolny, bez konieczności rezerwacji miejsc

  • 16.00–17.30, Spotkanie z prof. Władysławem Plutą / sala audiowizualna MOCAK-u

Władysław Pluta (ur. 1949) – twórca wizualny, najbardziej znany jako autor plakatów. Zajmuje się projektowaniem graficznym i grafiką artystyczną. Od 1974 roku pracuje w Katedrze Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie jest profesorem. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą. Obok licznych nagród w dziedzinie projektowania plakatu i książki otrzymał również szereg wyróżnień za działalność artystyczną i pedagogiczną.
Wstęp wolny, bez konieczności rezerwacji miejsc

  • 18.00–19.00, Spotkanie z Alicją Białą na jej wystawie Wycinanki polskieBiblioteka MOCAK-u

Finisaż Wycinanek polskich będzie okazją do spotkania z artystką, wspólnego spaceru po wystawie oraz podsumowania krakowskiej odsłony akcji Polska bez obrazy.
Alicja Biała (ur. 1993) – artystka wizualna, ilustratorka, graficzka. Ukończyła VIA University College oraz Copenhagen School of Design and Technology w Danii. Obecnie kontynuuje edukację w Royal College of Art w Londynie. Jest autorką murali w Warszawie (Cykliści, 2016), Águedzie (Widows and Widowers, 2016), Meksyku (Mexico Dances, 2017) oraz w Kassel (Unknown, 2017).
Wstęp wolny, bez konieczności rezerwacji miejsc

Targi Książki o Sztuce
8 i 9 grudnia 2018 roku
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Dodaj komentarz