• 2018-11-30

Michał Łuczak. Mgła

Wraz ze sporym ograniczeniem przemysłu ciężkiego w Polsce, tylko pozornie zniknął problem zanieczyszczenia powietrza. Temat przestał funkcjonować w debacie publicznej pod koniec lat dziewięćdziesiątych i przez ponad dekadę wszyscy zapomnieli czym oddychamy.

Michał Łuczak, „Mgła” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Łuczak, „Mgła” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ostatnie lata są świadectwem zwiększania się świadomości w społeczeństwie. Z drugiej strony, mimo iż dym pochodzący z niskiej emisji ma swoje kolory i zapachy, nie oznacza, że problem jest dla wszystkich oczywisty. Zanieczyszczone powietrze nie jest i nigdy nie było tylko winną zakładów przemysłowych. Sami je sobie produkujemy, sami też możemy coś z tym zrobić.

Wystawa prezentowana w Galerii Szarej jest częścią większej koncepcji artystycznej realizowanej od 2015 roku przez Michała Łuczaka  – fotografa mieszkającego od dziecka w Katowicach. Do tej pory zrealizowano dwie wystawy pokazujące poszczególne etapy pracy nad tym projektem, są to: Wydobycie prezentowane w Galerii RE MOCAK (2018 r.), oraz Doświadczanie punktów. Nowy krajobraz Śląski wystawa zbiorowa pokazywana w Czytelni Sztuki Muzeum w Gliwicach (2018 r.).

Podstawowym celem projektu jest zmierzenie się z węglem – surowcem, który ukształtował w sensie dosłownym i kulturowym Górny Śląsk, ale jest też jego przekleństwem. Autor pokazuje różne wątki opierające się na konsekwencjach związanych z wydobyciem tego surowca. Wystawa dotycząca zanieczyszczenia powietrza będzie trzecią prezentacją tego cyklu.

Tekst: Marta Sapała

Michał Łuczak – fotograf, absolwent studiów doktoranckich w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie oraz iberystyki na Uniwersytecie Śląskim. W swoich pracach przedstawia głównie Górny Śląsk oraz kraje byłego ZSRR. Przygląda się mniejszym społecznościom i wykorzystuje je jako metaforę całościowego obrazu. Jest autorem książek fotograficznych, pracuje również jako kurator i edytor publikacji fotograficznych.

Michał Łuczak. Mgła
Kuratorka: Joanna Rzepka-Dziedzic
Wernisaż: 3 grudnia 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 22 grudnia 2018 roku
Galeria Szara w Katowicach

Dodaj komentarz