Weronika Szczawińska i Komuna Warszawa zapraszają na premierę

30 listopada w Teatrze Komuna Warszawa odbędzie się premiera spektaklu Nigdy więcej wojny autorstwa Weroniki Szczawińskiej.

„Nigdy więcej wojny” Weroniki Szczawińskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nigdy więcej wojny” Weroniki Szczawińskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pokolenie, które pamięta II wojnę światową odchodzi, natomiast w najlepsze trwają i rozwijają się niebezpieczne, wojenne fantazje. W spektaklu Nigdy więcej wojny, autorzy pragną sięgnąć do wspomnienia osoby, która wojnę przeżyła i wspomina ją nieustannie, po swojemu, poza ramami polityk historycznych i ideologii; wspomina i wyraża to w bardzo osobistym języku. Adela Sz. ma 91 lat i powraca do zapętlonych zdarzeń, obrazów i słów swojej młodości. Zielone perfumy radzieckiego kapitana, żołnierze „podskubujący” dziewczyny, potańcówki rozbijane przez partyzantów, lekcje niemieckiego, łuna płonącej w oddali Warszawy, wspomnienia egzekucji – to tylko niektóre szczegóły jej opowieści. Przejmujemy to wspomnienie i odpowiadamy na nie, zgodnie ze swoimi potrzebami, z potrzebami naszej współczesności.

Piątka performerów – trójka aktorów, reżyserka i muzyk – tworzy kompozycję, w której „wojna” nabiera nowych znaczeń. Wspomnienie Adeli zostanie poddane teatralnym procedurom zainspirowanym Disintegration Loops, serią kompozycji amerykańskiego muzyka Williama Basińskiego. Rozpad wspomnienia, jego zanikanie, odkształcanie i transformacje staną się dla nas punktem wyjścia do działań łączących muzykę, ruch i teatr. Działań zapętlonych, powracających, rozpadających się z każdą kolejną repetycją. Spektakl został zrealizowany w ramach cyklu Przed wojną. Wojna. Po wojnie. Wśród twórców znajdują się m.in. Aleksandra Matlingiewicz, Jan Sobolewski, Łukasz Maciej Szymborski, Piotr Wawer jr, Marta Szypulska, Ida Łozińska.

Nigdy więcej wojny, reż. Weronika Szczawińska
30 listopada, 1 i 2 grudnia 2018 roku
Komuna Warszawa, ul. Lubelska 30/32

Dodaj komentarz