Oddźwięki. Nowa muzyka polska

W ramach cyklu Oddźwięki. Nowa muzyka polska prezentowane są utwory, które pokazują, jak współczesny świat rezonuje w wyobraźni kompozytorów. Prawykonania specjalnie zamówionych na tę okazję utworów przeplatane są dziełami, które ukazują muzykę współczesną w szerszym kontekście społecznym i historycznym. Pierwszy koncert cyklu to spotkanie z twórcami, którzy urodzili się w latach 70. i dziś tworzą główny nurt kultury muzycznej w Polsce.

„Oddźwięki. Nowa muzyka polska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Oddźwięki. Nowa muzyka polska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert rozpocznie utwór, którego powstanie zainspirowała 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Polonia Resurrecta Grzegorza Duchnowskiego to poemat symfoniczny, pełen licznych nawiązań do polskiej tradycji muzycznej. Usłyszeć tu można rytmy mazura, poloneza oraz znanych pieśni narodowych. Kompozytor pragnie, aby słuchacz, w zetknięciu z tą muzyką, mógł stworzyć swój własny, refleksyjny obraz Polski.

Dwaj pozostali kompozytorzy, których utwory zabrzmią 1 grudnia, związani są dość mocno ze światem teatru i filmu. Maciej Zieliński stworzył ścieżki dźwiękowe do kilkudziesięciu filmów, które przyciągnęły do kin miliony widzów. Napisane dla Sinfonii Varsovii Time Capsule to muzyczna podróż przez historię, od czasów starosłowiańskich, przez średniowiecze i renesans, aż po klasycyzm, romantyzm i czasy współczesne. Przemierzając kolejne epoki, kompozytor sięga do rozmaitych instrumentów, pokazując formowanie się pełnej orkiestry symfonicznej. Poszczególne ogniwa łączy ze sobą motyw, nazwany przez Zielińskiego „wirem czasowym”, który przenosi publiczność w czasie.

Jan Duszyński jest autorem muzyki do spektaklów m.in. Krzysztofa Garbaczewskiego, Anny Smolar czy Michała Zadary. Jest też autorem ścieżki dźwiękowej do takich filmów jak Pokłosie czy Jack Strong w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Doświadczenie sceniczne słychać w charakterze jego muzyki – niezwykle obrazowej i pobudzającej wyobraźnie, nawet kiedy operuje bardzo prostymi środkami. I Symfonia to utwór, który, nawiązując do klasyki amerykańskiego minimalizmu, kreuje urzekające krajobrazy harmoniczne połączone jednym, stale powracającym motywem.

Muzyków Sinfonii Varsovii poprowadzi Szymon Bywalec, jeden z najbardziej cenionych w Polsce interpretatorów nowej muzyki. Wszystkich chętnych, aby posłuchać, co o swoich utworach powiedzą sami twórcy, organizatorzy zapraszają na spotkanie, które odbędzie się Dolnym Foyer godzinę przed koncertem, o 18.00. Rozmowę z kompozytorami poprowadzi Agata Kwiecińska, dziennikarka radiowej Dwójki. Kolejne koncerty z cyklu Oddźwięki. Nowa muzyka polska odbędą się 17 stycznia i 29 marca 2019 r.

Oddźwięki. Nowa muzyka polska
1 grudnia 2018, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Warszawa

Dodaj komentarz