5. Festiwal Filmów o Sztuce Arton Review

28 listopada Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na 5. edycję Festiwalu Filmów o Sztuce Arton Review. W tym roku do udziału zaproszono Przemka Branasa, Karolinę Bregułę, Adelinę Cimochowicz, Marysię Paruzel i Mikołaja Sobczaka, którzy przygotowali dla swoje filmy inspirowane pracami i postawami awangardowych artystów z lat 60., 70. i 80.

fragment kadru z filmu Mikołaja Sobczaka (źródło: materiały prasowe organizatora)

fragment kadru z filmu Mikołaja Sobczaka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace, które były punktem wyjścia dla uczestników Festiwalu w ich pracy nad filmami, zostały zebrane w nowym repozytorium Fundacji Arton.

Przemek Branas odniósł się do działań Krzysztofa Niemczyka (19381994), krakowskiego pisarza i performera, który łamiąc społeczne konwencje, podejmował liczne kontrowersyjne działania i interwencje w przestrzeni publicznej.

Karolina Breguła podejmuje dialog z Józefem Robakowskim, jej dawnym profesorem ze Szkoły Filmowej w Łodzi – Ach Profesorze! nawiązuje pod względem formalnym do prac wideo Robakowskiego z lat 80., stanowiąc jednocześnie zapis skrajnych emocji artystki: od fascynacji mistrzem i nauczycielem, po bunt.

Film poszło Adeliny Cimochowicz jest refleksją nad sztuką Marii Anto – przedziwne stwory w pracach Anto są jej zdaniem uosobieniem nas samych, zamkniętych w osobistych doświadczeniach, tak często przekonanych, że nikt inny na świecie nie odczuwa tak jak my.

Marysia Paruzel inspirując się twórczością Jolanty Marcolli, zrealizowała film Milczenie syren, którego akcja odbywa się w jednym z popularnych sieciowych sklepów z kosmetykami.

Film Mikołaja Sobczaka, inspirowany postacią estońskiego twórcy Siim-Tanel Annusa, jest mock-dokumentem, składającym się z serii migawkowych retrospekcji z życia księdza-pustelnika oraz rzekomo prywatnych nagrań dokumentujących rytuały egzorcyzmów odprawiane przez dwójkę spotkanych przez niego bohaterów.

Po pokazie odbędzie się panel z udziałem artystów.

5. Festiwal Filmów o Sztuce Arton Review
Organizatorzy: Fundacja Arton, Muzeum Narodowe w Warszawie
28 listopada 2018 roku, godz. 18.00
Kino MUZ, Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz