Znamy zwycięski projekt na Biennale Sztuki 2019!

W Pawilonie Polskim zostanie pokazana wystawa Lot Romana Stańczaka, zaproponowana przez kuratorów Łukasza Rondudę i Łukasza Mojsaka.

Pawilon Polski w Wenecji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pawilon Polski w Wenecji (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Lot Romana Stańczaka został rekomendowany do realizacji jako kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji w 2019 roku. Projekt wybrało jury powołane przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego. „Dzieło Romana Stańczaka jest wynikiem wieloletniej praktyki rzeźbiarskiej artysty w nicowaniu obiektów pochodzących z życia codziennego, a w tym przypadku skala przedsięwzięcia i odwaga koncepcji gwarantują monumentalny wyraz realizacji i jej wizualny powab. Autor nie boi się skojarzenia jego wypowiedzi z kwestiami fundamentalnymi dla podzielonej wspólnoty politycznej” — czytamy w rekomendacji jury.

Kuratorami projektu są Łukasz Ronduda i Łukasz Mojsak. Zgodnie z regulaminem wybrano również projekt rezerwowy — propozycję wystawy Józefa Robakowskiego Co jeszcze może się wydarzyć autorstwa Bożeny Czubak i Fabia Cavallucciego.

W ciągu miesiąca na stronie labiennale.art.pl opublikowane zostaną wszystkie zgłoszenia konkursowe, a następnie w Zachęcie odbędzie się spotkanie poświęcone konkursowi. Szczegółowa data zostanie podana na stronie internetowej galerii w oddzielnym ogłoszeniu.

Jury obradowało w składzie: Elżbieta Banecka, Waldemar Baraniewski, Janusz Janowski, Piotr Juszkiewicz, Agnieszka Komar-Morawska (przewodnicząca), Andrzej Krauze, Monika Małkowska, Maciej Mazurek, Daniel Muzyczuk, Barbara Piwowarska, Karolina Staszak, Katalin Timar, Iza Tarasewicz, Tomasz Wendland, Hanna Wróblewska.

Wyniki konkursu na kuratorski projekt wystawy w Pawilonie Polskim 
58. Międzynarodowa Wystawa Sztuki — La Biennale di Venezia
Kurator generalny: Ralph Rugoff
Od 11 maja do 24 listopada 2019 roku

Dodaj komentarz