• 2018-11-27

Wystawa „Portret osobisty vol. 2”

Wystawa Portret osobisty vol. 2 wieńczy projekt Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2, podczas którego znakomici polscy fotografowie – duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel, Mikołaj Grynberg, Rafał Milach oraz Maciek Nabrdalik wraz z bohaterami doświadczali istoty portretu fotograficznego i interpretowali ją w autorski sposób. To już druga odsłona projektu, podczas której pojawiają się pytania dotyczące znaczenia portretu fotograficznego, eksperymentowania z treścią i formą, ale też próby sił między osobą fotografowaną a fotografującym. Jedno pytanie pozostaje niezmienne. Na ile jest to portret autora, a na ile bohatera.

„Portret osobisty vol. 2” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Portret osobisty vol. 2” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podobnie jak w roku ubiegłym projekt odbył się na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązywał do idei monodramu jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego „ja”.

Portret osobisty jest propozycją w ramach znanego już i lubianego cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Dzisiaj w czasach, kiedy w każdej sekundzie wykonywane są tysiące zdjęć, projekt ma zachęcić do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego, tego, kim jest, bądź kogo widzi w nim fotografujący. To wielowymiarowa próba ukazania osoby poza krótkim “tu i teraz”.

W ramach projektu odbyły się w 2018 roku unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Mikołaja Grynberga, Rafała Milacha, Maćka Nabrdalika oraz duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel – uznanych polskich mistrzów fotografii. Każdy z nich spotkał i sportretował 7 wybranych osób, mieszkańców Warszawy. Spotkania miały charakter rozmowy, wspólnego poznania artysty i bohaterów. Efektem spędzonego czasu są zdjęcia portretowe mieszkańców Warszawy. Podczas prac nad projektem powstały również filmy dotyczące sztuki portretu, których bohaterami byli zaproszeni fotografowie. Zrealizował je Piotr Małecki – fotograf, ale też reżyser filmów dokumentalnych.

Wystawa Portret osobisty vol. 2
Wernisaż: 28 listopada 2018 roku, godz. 18.00
Wystawa: od 29 listopada 2018 rojku do 5 stycznia 2019 roku
Galeria Promocyjna, Warszawa

Dodaj komentarz