• 2018-11-27

19. Festiwal Filmu Niemego

19. Festiwal Filmu Niemego odbędzie się w dniach od 6 do 9 grudnia pod hasłem Pola, Polonia, Polonica. W nawiązaniu do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, tegoroczna edycja Festiwalu podąża śladem polskiej historii w kinie niemym, wybitnych twórców filmowych, którzy urodzili się na ziemiach polskich oraz pierwszej polskiej gwiazdy filmowej, niezrównanej Poli Negri.

19. Festiwal Filmu Niemego – „Bestia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

19. Festiwal Filmu Niemego – „Bestia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W czwartek, 6 grudnia, rozpocznie się 19. Festiwal Filmu Niemego, który sięga do tradycji pierwszych dziesięcioleci istnienia kinematografii, prezentując filmy nieme z muzyką na żywo. Festiwal zainauguruje pokaz filmu Bestia z Polą Negri w roli głównej, a muzykę na żywo wykona światowej sławy zespół Kroke. Jego unikalne brzmienie łączy muzykę klezmerską, etniczną i jazzową.

Bestia w reżyserii Aleksandra Hertza, twórcy Ludzi bez jutra, to jeden z pierwszych melodramatów w historii polskiego kina. W roli głównej wystąpiła niezapomniana Pola Negri jako piękna dziewczyna z prowincji, która okrada swojego adoratora i ucieka do wielkiego miasta w poszukiwaniu lepszego życia. Na pierwszy rzut oka główna bohaterka to femme fatale, typ postaci, z którego zasłynęła później polska aktorka.

Wyjątkowym wydarzeniem 19. Festiwalu Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie będzie sobotni pokaz niemieckiego filmu niemego Ludzie w niedzielę w reżyserii Edgara G. Ulmera i Roberta Siodmaka. Imponującą przestrzeń Kijów.Centrum wypełni klimatycznymi dźwiękami islandzki zespół MÚM. Podczas krakowskiego koncertu na scenie pojawi się duet założycieli, czyli Gunnar Örn Tynes oraz Örvar Smárason.

Festiwal Filmu Niemego to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, podczas którego widzowie mogą doświadczyć magii starego kina. Pokazom filmów niemych, tych kultowych i tych mniej znanych, towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu utalentowanych artystów współczesnej sceny muzycznej. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Dla Kina oraz Kino Pod Baranami.

19. Festiwal Filmu Niemego
Bestia – muzyka na żywo zespół Kroke
6 grudnia 2018 roku, godz. 19.30
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków
Ludzie w niedziele – muzyka na żywo zespół MÚM
8 grudnia 2018 roku, godz. 20.15
Kijów.Centrum, Kraków

Dodaj komentarz