• 2018-11-26

Nabytki MHF 2018: Bronisław Schlabs

Dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kolekcja MHF wzbogaciła się w tym roku o prace Bronisława Schlabsa (1920-2009). Urodzony w Poznaniu twórca należy, ze względu na różnorodność zainteresowań i konsekwencję twórczą, do najwybitniejszych polskich artystów fotografów XX wieku.

Bronisław Schlabs „Fotoobrazy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bronisław Schlabs „Fotoobrazy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bronisław Schlabs był uczestnikiem i współorganizatorem znaczących dla historii polskiej fotografii wystaw, m.in.: Krok w nowoczesność w Poznaniu (1957) oraz słynnego Pokazu Zamkniętego (z J. Lewczyńskim i Z. Beksińskim) w Gliwicach (1959). Prace z tego okresu zaliczane są do nowatorskiego nurtu abstrakcji fotograficznej. Istotne znaczenie dla rozwoju fotografii artystycznej w Polsce miały kontakty Schlabsa ze słynnymi fotografami: Edwardem Steichenem i Otto Steinertem.

Prezentowane prace należą do kolejnego okresu oryginalnej twórczości Bronisława Schlabsa obejmującego lata 80–te i 90-te ubiegłego wieku. Oryginalna estetyka „fotoobrazów” jest rezultatem połączenia technik fotograficznych i malarskich w dążeniu do artystycznej niezależności. W obrazach należących do cyklów: Wieczny sen, Wieniawski, Wizerunki fotografów czy Epitafia, estetyczne poszukiwania prowadzą do eksplorowania głębi nieoczywistych znaczeń i potencjału sztuki. Efektem artystycznych poszukiwań są prace intensywnie nasycone ekspresją i złożonymi znaczeniami, koncentrującymi się wokół pytań o duchowość człowieka, indywidualną i społeczną tożsamość oraz rangę historii i pamięci.

Obecnie prace Schlabsa wciąż intrygują, prowokując liczne pytania dotyczące nie tylko zakresu społecznego rezonansu sztuki i jej aktualności, ale także wrażliwości i duchowej świadomości współczesnego człowieka oraz zakresu, w jakim historia i pamięć mogą zneutralizować informacyjną presję wywieraną przez rozwój technologii cyfrowych.

Nabytki MHF 2018: Bronisław Schlabs 
Kurator: Marek Janczyk
Od 23 listopada do 31 grudnia 2018 roku
Przystanek Strzelnica, Muzeum Fotografii w Krakowie

Dodaj komentarz