• 2018-11-26

„Ciałopalenie” – Michał Żesławski w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej

W projekcie wystawienniczym Ciałopalenie punktem wyjścia jest eksperyment wykorzystujący właściwości porcelany i włosy pochodzące z lokalnych salonów fryzjerskich, by stworzyć abstrakcyjny obraz mieszkańców (lub – w zależności od interpretacji – pustych miejsc). Wystawa w grudniu w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej.

„Ciałopalenie”, Michał Żesławski, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Ciałopalenie”, Michał Żesławski, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Włosy połączone z masą porcelany zostają̨ uformowane w artefakty poddane paleniu, tworząc autorską interpretację litofanów. Za pomocą̨ materii ogniotrwałych i amorficznych artysta tworzy metafory obecności/nieobecności i miejsca/nie-miejsca. Koncept wystawy ma swoja źródło w migracyjnych historiach miast,  związanych z ich opuszczeniem lub przesiedleniem mieszkańców.

Kiedy wspominamy znane nam miejsca, przywołujemy w myślach charakter przestrzeni wraz wypełniającą ją społecznością̨ i kulturą. W pozornej monotonii rozgrywa się̨ spektakl życia codziennego, gdzie jednak z czasem zmieniają̨ się̨ postaci, a otoczenie zawłaszcza natura, drążąc dziury w budynkach i rozsiewając na nich trawę̨. W zależności od tego, jak dynamicznie toczą̨ się̨ losy, rzadziej lub częściej dźwięki gasną̨, a okna kamienic wypełniają̨ się̨ pustką, by znów za jakiś czas stworzyć historię.

Michał Żesławski to absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła. W ramach stypendium zagranicznego studiował też na Bezalel Academy od Arts and Design w Jerozolimie, na Wydziale Ceramiki i Szkła oraz Laboratorium Performance Adiny Bar-On. Od 2015 roku związany z Bałtycką Galerią Sztuki Współczesnej, gdzie prowadzi Pracownie Rzeźby i Ceramiki, zajmuje się̨ działaniami edukacyjnymi i popularyzacją rzeźby poprzez działalność kuratorską oraz formy sztuki w przestrzeni publicznej.

Wystawa została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Słupska.

Ciałopalenie, Michał Żesławski
Wernisaż: 6 grudnia 2018 roku, godz. 17.00
od 6 grudnia do 31 grudnia 2018 roku
Baszta Czarownic, Słupsk

Dodaj komentarz