• 2018-11-24

Paul Dano debiutuje jako reżyser – „Kraina wielkiego nieba” od 7 grudnia w kinach

Kraina wielkiego nieba powstała na podstawie bestsellerowej powieści Wildlife autorstwa laureata Nagrody Pulitzera, Richarda Forda. W debiucie reżyserskim Paula Dano grają m. in. Carey Mulligan i Jake Gyllenhaal, a zachwycające krytyków zdjęcia są dziełem wybitnego meksykańskiego operatora Diego Garcii. David Ehrlich z „Indiewire” stwierdził, że „ten film to czyste piękno”, a Owen Gleiberman obwieścił na łamach „Variety”, że „Paul Dano to urodzony filmowiec”. Kraina wielkiego nieba podbiła już najważniejsze światowe festiwale (Sundance, Cannes, Toronto, BFI London Film Festival i wiele innych). Na ekrany kin wejdzie 7 grudnia.

"Kraina wielkiego nieba", reż. Paul Dano (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

"Kraina wielkiego nieba", reż. Paul Dano (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Akcja skupionego na rodzinnych relacjach dramatu toczy się w Ameryce lat 60. Jeanette (Carey Mulligan) i Jerry (Jake Gyllenhaal) są tylko z pozoru szczęśliwym małżeństwem. Właśnie przeprowadzili się do domu na przedmieściach, ale w nowym miejscu czekają na nich stare problemy. Jerry po raz kolejny woli uciec, niż zmierzyć się z trudnościami. Kiedy wyjeżdża na kilka miesięcy gasić niebezpieczne pożary lasów, Jeannette zostaje sama z dorastającym synem. Zagubiona kobieta wdaje się w romans, który jednak tylko na chwilę pozwala jej poczuć się dziewczyną, jaką była kiedyś – szaloną, atrakcyjną i pełną życia.

Paul Dano, który jako aktor zdobył uznanie za role w filmach Aż poleje się krew czy Zniewolony. 12 Years a Slave, po raz pierwszy staje za kamerą, aby przenieść na ekran swoją ukochaną powieść: Wildlife Richarda Forda. Scenariusz filmu Dano napisał razem ze swoją partnerką, aktorką i scenarzystką Zoe Kazan (I tak cię kocham, Słowo na M). Kraina wielkiego nieba to aktorski popis mających już na koncie nominacje do Oscara Carey Mulligan (Była sobie dziewczyna, Drive, Wstyd) i Jake’a Gyllenhaala (Tajemnica Brokeback Mountain, Zwierzęta nocy, Wolny strzelec). Za muzykę odpowiada również nominowany do Oscara David Lang.

Kraina wielkiego nieba, reżyseria Paul Dano
od 7 grudnia 2018 roku
M2 Films

Dodaj komentarz