• 2018-11-24

„Mity przyleskie” – Ewa Szumska przygotowuje kolejną premierę w Teatrze powszechnym w Poznaniu

Grupa teatralna Nowi w Nowym im. Wojciecha Deneki zaprasza 26 listopada na kolejną premierę w ramach Teatru powszechnego. Reżyserka Ewa Szumska wraz ze swoimi aktorami wcielają się w rolę antropologów kultury, którzy zgłębiają sekret początku Wszystkiego.

„Mity przyleskie", reż. Ewa Szumska, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Mity przyleskie", reż. Ewa Szumska, Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Reżyserka uchyla rąbka tajemnicy, mówiąc o źródłach inspiracji:

Sięgnęliśmy po Tajemnice początku – mity o stworzeniu świata Anny Onichimowskiej. Zachwyceni pięknem opowieści  z różnych kultur, wybraliśmy mit Na Górze i Na Dole spisany na Wybrzeżu Kości Słoniowej przez kongijskiego poetę Tchicayę U Tam’si po to, by opowiedzieć własny, przyleski mit.

Mity przyleskie to trzecia premiera w zamkowym Teatrze powszechnym przygotowana przez grupę Nowi w Nowym, tworzoną przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Przylesie działającego w ramach Stowarzyszenia Na Tak. Zajęcia teatralne w Przylesiu od 2006 roku prowadzi terapeutka Hanna Rynowiecka. Od 2016 roku grupa współpracuje z Centrum Kultury ZAMEK w ramach projektu Teatr powszechny, złożonego z przedstawień tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny.  Grupa Nowi w Nowym przygotowuje kolejne spektakle pod okiem Ewy Szumskiej, aktorki poznańskiego Teatru Polskiego, absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz Studium Piosenkarskiego w Poznaniu. Szumska jest też wokalistką i laureatką XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Mity przyleskie, reż. Ewa Szumska
Premiera: 26 listopada 2018 roku, godz. 18.30
Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, Sala Wielka

Dodaj komentarz