trash and error

Galeria Widna w Krakowie zaprasza 23 listopada na wernisaż wystawy Jakuba Glińskiego pt. W okresie poprzedzającym umieranie.

Jakub Gliński, „W okresie poprzedzającym umieranie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Gliński, „W okresie poprzedzającym umieranie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mieliśmy spotkać się początkiem sierpnia, jednak on wciąż milczał. Ostatnim razem dzwonił do mnie z tratwy. Pomyślałam wtedy, że chyba płynie w nim krew pirata. Z tego, co pamiętam jego rzeczny szlak prowadził z Gdańska do Warszawy. Miałam nadzieję, że uda mi się namówić go, by płynął dalej, w górę Wisły.

Kilka dni później czytając książkę Pierre’a Bourdieu natknęłam się na figurę artysty-pirata. W ujęciu francuskiego myśliciela pirat, peiratès, to ten, kto „podejmuje się śmiałych przedsięwzię, kto naraża się na niebezpieczeństwa, porzucając utarte ścieżki pospolitych zachowań, kto jest ekspertem w sztuce znajdowania drogi pomiędzy pułapkami”. Cały Gliński, prawda?

Oby nie wrócił do domu w urnie przed wernisażem, jeden z jego ostatnich performansów skończył się przecież na SORze. Na wystawie w Widnej skupimy się więc raczej na innej dziedzinie jego aktywności – malarstwie.

Zofia Małysa

Jakub Gliński – malarz, artysta audiowizualny, muzyk eksperymentalny i performer. Skupia się na samym procesie tworzenia, który opiera na intuicyjnym działaniu i ekspresyjnym geście. Posługuje się estetyką „trash and error”. Wykorzystuje znalezione przedmioty codziennego użytku oraz odpady niewiadomego pochodzenia i przeznaczenia. Performatywne działania traktuje jako parateatralne występy, w trakcie których uwalnia z siebie ukryte pokłady emocji o niezwykle silnej ekspresji.

Jakub Gliński. W okresie poprzedzającym umieranie
Kuratorka: Zofia Małysa
Wernisaż: 23 listopada 2018 roku, godz. 19.00
Galeria Widna w Krakowie

Dodaj komentarz