• 2018-11-22

Girls to the Front!

Fundacja Nośna w tym tygodniu zaprasza na spotkanie RESEARCH TANK z Emese Kürti, zinowe warsztaty z Girls to the Front oraz projekcję filmu Don’t Need You: The Herstory of Riot Grrrl. Dwa ostatnie wydarzenia odbywają się w ramach wystawy Zrób to sama.

The punkriot grrrl band Bratmobile at The Charlotte in Leicester, England in 1994. Żródło Wikimedia commons, na licencji CC BY 2.0. (źródło: materiały prasowe organizatora)

The punkriot grrrl band Bratmobile at The Charlotte in Leicester, England in 1994. Żródło Wikimedia commons, na licencji CC BY 2.0. (źródło: materiały prasowe organizatora)

RESEARCH TANK: Emese Kürti

Pierwsze eksperymenty z muzyką konkretną i elektroniczną na Węgrzech prezentowano pod koniec lat 50. poza oficjalnym obiegiem, w kręgach związanych z tamtejszą kontrkulturą. Muzyczna awangarda pojawiła się więc poza ramami instytucjonalnymi, choć główny przedstawiciel nowej muzyki (kompozytor i radiolog, dr. László Végh) działał na pograniczu ówczesnej kultury i polityki. „Podwójny agent” neoawangardy – jak określił go jeden z inicjatorów pierwszego węgierskiego happeningu – jednocześnie pracował dla tajnej policji, uczestniczył w życiu subkultur młodzieżowych i tworzył sztukę progresywną w Budapeszcie. Niejednoznaczna postawa artysty wynikała z jego kluczowej roli w kształtującym się akcjonizmie, inspirowanym muzyką eksperymentalną. Podczas wykładu przyjrzymy się muzyce awangardowej i akcjonizmowi węgierskiemu, paradoksom etycznym różnych pokoleń artystycznych, a także złożoności subwersywnych idei z lat 60. i 70.

Emese Kürti – historyczka i krytyczka sztuki, od 2009 do 2015 roku związana z Muzeum Ludwiga w Budapeszcie. Do roku 2018 kierowniczka acb ResearchLab, prowadzącego badania nad neoawangardą. Redaktorka książek BOSCH+BOSCH: Conceptual Practices from the Former Yugoslavia, Screaming Hole: Poetry, Sound and Action as Intermedia Practice in the Work of Katalin Ladik (2017) i Glissando and Plucking Strings. Contemporary music and the neo-avantgarde in the underground spaces, 1958–1970 (L’Harmattan, 2018).

Zinowe warsztaty z Girls to the Front

Agata Wnuk z Girls to the Front oraz artystka Magdalena Rzepecka poprowadzą warsztaty, w trakcie których wprowadzą uczestników do formy jaką jest zin, opowiedzą o podstawach samopublikowania oraz o historii zinów w ruchu Riot Grrrl. Ale to nie wszystko – od teorii do praktyki, dziewczyny pokierują stworzeniem nowego zina, w którym każdy będzie mógł poruszyć wybrany przez siebie problem, podzielić się swoją zajawką czy wykorzystać przestrzeń w zupełnie dowolny sposób. Wszystkie chwyty dozwolone – kolaż, rysunek, komiks, tekst. Całość zostanie złożona i powielona w trakcie warsztatów, więc każdy uczestnik otrzyma swój własny egzemplarz.

Pokaz filmu Don’t Need You: The Herstory of Riot Grrrl

Don’t Need You… to film dokumentalny, który opowiada o początkach ruchu Riot Grrrl na scenie muzycznego undergroundu USA w latach 90., pokazując jak ruch feministyczny za pośrednictwem muzyki, pisma, aktywizmu i społeczności przyjaznej kobietom przekształcił się w podziemną rewolucję zbudowaną na edukacji i samoświadomości. Film daje widzom okazję do poznania kluczowych postaci w rozwoju ruchu Riot Grrrl i przekonania się, jak na zawsze zmieniły one historię muzyki i feminizmu. Obraz zawiera indywidualne wywiady przeplatane rzadkimi materiałami archiwalnymi, w tym oryginalne ziny Riot Grrrl, ulotki i fotografie, a także rzadko widywane nagrania pionierskich zespołów Riot Grrrl, takich jak Bikini Kill, Heavens to Betsy i Bratmobile.

Emese Kürti (źródło: materiały prasowe organizatora)

Emese Kürti (źródło: materiały prasowe organizatora)

RESEARCH TANK: Emese Kürti. Nieposłuszni. Granice sprzeciwu w węgierskiej sztuce eksperymentalnej
24 listopada 2018 roku, godz. 18.00
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Zinowe warsztaty z Girls to the Front. Agata Wnuk, Magdalena Rzepecka
25 listopada 2018 roku, godz. 13.00–16.00
Galeria Nośna, Warsztat, ul. Zabłocie 9a/9b w Krakowie

Projekcja filmu Don’t Need You: The Herstory of Riot Grrrl, reż. Kerri Koch, 2005
25 listopada 2018 roku, godz. 18.00
Galeria Nośna, Warsztat, ul. Zabłocie 9a/9b w Krakowie

Dodaj komentarz