Superbohaterowie i supermoce – warsztaty komiksowe

Po dwóch wystawach zorganizowanych w ramach cyklu POP-UP Muzeum dla dzieci – Architektura w ruchu oraz Siadacze – przyszedł czas na trzecią, jednak w nieco zmienionej formule. Tym razem wystawa powstanie razem z najmłodszą częścią publiczności i będzie efektem współpracy z artystami. Jeden dzień, pięciu artystów, pięć grup wiekowych – Piotr Nowacki, Jacek Frąś, Daniel Chmielewski, Łukasz Kowalczuk oraz Berenika Kołomycka – poprowadzą Bohaterskie Warsztaty Komiksowe.

Bohaterskie warsztaty komiksowe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Bohaterskie warsztaty komiksowe (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak to przystało na superbohaterów, zazwyczaj dysponują supermocami. Jednak przecież nie samym ratowaniem świata superbohater żyje. Większość z nich ma również obowiązki – chodzi do szkoły lub pracy. Jak więc godzą swoje super-życie z codziennością? Czy ich moce pomagają im, czy może przeszkadzają? Podczas warsztatów uczestnicy wspólnie stworzą własną postać i na kilku stronach opiszą i narysują jej przygody, ucząc się jednocześnie takich zagadnień jak projektowanie postaci, pisanie czytelnych i ciekawych historii, komponowania elementów w kadrze i na stronie. Czym wyróżnia się technika komiksowa i dlaczego jest dobra do opowiadania historii?

Komiks, poprzez unikalne w świecie narracji łączenie słowa i obrazu, daje opowiadającemu olbrzymie możliwości. Dzięki graficznemu skrótowi błyskawicznie dociera do odbiorcy, a towarzyszący mu tekst może obraz dopełniać, kontrować lub komentować – pojawia się między tymi elementami nieporównywalna z niczym innym „chemia” budząca w odbiorcy silne emocje… – mówi Szymon Holcman, kurator projektu.

Warsztaty skupione będą przede wszystkim na procesie twórczym od podstaw. Dzieci staną się współtwórcami działań prowadzących do wystawy opowiadającej o bohaterach i bohaterstwie dziś. Kim jest bohater dla młodego człowieka? Jakiego bohatera wykreują młodzi twórcy zobaczymy już 2 grudnia, natomiast wystawa zostanie otwarta dla zwiedzających tydzień później.

Bohaterskie warsztaty komiksowe
2 grudnia 2018 roku, godz. 10.00
Soho Factory, Warszawa

Dodaj komentarz