• 2018-11-22

Jan Zawiejski – architekt, który myślał miastem

Wystawa Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego to pierwsza muzealna ekspozycja, której głównym bohaterem będzie Jan Zawiejski – jeden z najważniejszych krakowskich architektów przełomu XIX i XX wieku. Za koncepcją wystawy stoi przekonanie, że architektura jest jak tekst, w którym zapisano opowieść o mieście: o relacjach łączących mieszkańców, ich zbiorowej tożsamości, o gospodarce, nowoczesności czy o władzy. Jaką historię o Krakowie można wyczytać z twórczości Jana Zawiejskiego?

„Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ów „architekt krakowski” – jak sam siebie określał Jan Zawiejski – był typowym człowiekiem długiego XIX wieku – epoki, której rytm wyznaczyły dwie siły: rewolucja przemysłowa i fascynacja historią. To właśnie on jako architekt miejski czasu budowy Wielkiego Krakowa w dużej mierze nadał architektoniczny kształt gwałtownie zmieniającej się na przełomie XIX i XX wieku przestrzeni miasta. Jego twórczość opiera się na dialogu między modernizacją a miłośnictwem historii, którego tematem nieodmiennie pozostawał Kraków – miejsce, którego tożsamość próbował zdefiniować w projektowanej przez siebie architekturze, i w którym zabiegał o trudną (nieosiągalną?) nowoczesność.

Wernisaż wystawy poprzedzi debata Jak powstał niepodległy Kraków? Architektura i rozwój przestrzenny Krakowa w ostatnich latach przed I wojną światową, której gośćmi będą dr Aneta Borowik oraz prof. Jacek Purchla.

Myślenie miastem. Architektura Jana Zawiejskiego
Wernisaż: 28 listopada 2018 roku, godz. 18.30
Pałac Krzysztofory, Kraków
Od 28 listopada 2018 roku do 22 kwietnia 2019 roku
Kamienica Hipolitów, Kraków

Dodaj komentarz